1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. 1800 Günde Nasıl Emekli Olunur? 1800 Günde Emekli Olmanın Şartları

1800 Günde Nasıl Emekli Olunur? 1800 Günde Emekli Olmanın Şartları

emeklilik

1800 Günde Emekli Olma

Emekli olabilmek için bir takım şartların tamamının aynı anda sağlanması gibi bir koşul vardır. Yaş, yıl ve sigorta primi sayısı yeterli seviyeye ulaştığında insanlar emekli olabilirler. Fakat bazı istisnai durumlar vardır ve bunlar sayesinde 1800 günde emekli olma işlemi gerçekleştirilebilir.

1800 Günde Emekli Olma Şartı Nelerdir?

1800 gün ile emekli olunabilmesi için bir takım şartların sağlanması gerekir. Bunun içinde kişilerin ilgili yasaları tam olarak okuması ve anlaması şarttır. Bilindiği gibi 2013 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile malulen emekli olunabilecek yeni 21 hastalık belirlendi. İşte bu hastalıklardan bir tanesine sahip olan kişiler 1800 gün ile emekli olabilirler.

Malulen emekli olmak için tek şart 1800 gün değildir maalesef. Kişilerin 10 yıl sigortalılık süresinin olması da gerekmektedir. Bu iki şart sağlandıktan sonra yaş beklenmeden emeklilik için dilekçe verilebilir.

 

Kimler Malul Kabul Edilmektedir?

1800 günde emekli olma için mutlak surette malul olunması gerekir ki bu husus insanlara kimlerin malul olacağı sorusunu sordurmaktadır. İlgili yasada bu durum gayet açık bir şekilde belirtilmiştir ve kişilerin malul sayılıp sayılmayacakları da bu hususa göre belirlenmektedir.

Çalıştıkları işe bağlı olarak insanlar iş kazası ya da iş hastalığı gibi nedenlerden dolayı çalışma gücünün `’ını kaybeden kişiler malul olarak kabul edilir. Bu kayıp SGK tarafından yetkilendirilen hastanelerden alınacak raporla belirtilmelidir. Dolayısıyla da kişiler bu kayıpları kendileri belirleyemez ya da herhangi bir hastaneden bunun için rapor alamazlar.

 

Sürekli Bakıma Muhtaç Olma Durumu

Malul olan kişinin bakıma muhtaç olması durumunda emeklilik şartları biraz daha değişir. Fakat bunun için yine sağlık raporu gerekir ve raporda kişinin bakıma muhtaç olduğu belirtilmelidir. 1800 günde emekli olma şartlar böyle durumlarda teke iner ve kişilerin eğer 1800 gün primi var ise malulen emekli edilirler. Bu kişilerde 10 yıl şartı aranmaz.

Devlet tarafından yapılan yasalarda, kişilerin zor zamanlarında biraz daha rahat edebilmesi için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat bazı insanlar bu durumu suiistimal etmek istemektedir. Bundan dolayı da hastaneler detaylı incelemeler yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İlişkilerde İletişiminizi Düzeltmenin 7 Yolu başlıklı makalemizde iletişim düzeltmenin yolları ve ilişkilerimi nasıl düzeltebilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap