İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. 5 Adımda Tırnakları Güne Hazırlamak

5 Adımda Tırnakları Güne Hazırlamak

tirnak

Hijyen tırnak bakımının en önemli noktasıdır. Steril olmayan ortamlarda yapılan manikür ciddi sağlık sorunlarına ve mantar, virüslere neden olabilir. Tırnak bakımında nelere dikkat etmek gerekir? Tırnak bakımında hijyen nedir?

Steril aletler kullanılması gerekiyor. Hepatit B, Hepatit C, gibi çok ciddi virüs ve mantar enfeksiyonları steril olmayan aletler kullanılması sonucu insandan insana bulaşabilmektedir. Ultrasonik yöntemle steril hale getirilen aletler tercih edilmelidir. Bu yöntem uygulanamıyorsa sterilizasyon sıvıları kullanılabilir.

Tırnaklarda yer alan parlatıcı ojeler tırnaklardan aseton, butil ve benzeri şekillerde temizlenebilir. Bu işlem tırnakların nem kaybetmesine neden olmaktadır. Bu tür temizleyicilerin içerisinde doğal yağlar olanları tercih etmelisiniz. Badem yağı, susam yağı çeşitleri asetonlarda bolca kullanılmaktadır. Eğer bu tarz ürünler bulamıyorsanız sonradan kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Tırnaklarınıza düzgün şekil verilmesi için tırnakların uçlarını düzgün şekilde törpülemelisiniz. Bunun için zımpara şeklinde metal tırnak törpüleri, cam tırnak törpüleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin tamamının kişiye özel olduğunu unutmayın.

Tırnak etlerinizi düzeltmeye özen gösterin. Tırnaklarının üzerindeki düzensizlikleri tamponlarla düzeltebilirsiniz. Tırnak etlerini önce yumuşatmalısınız. Bunun için en kolay yol tırnaklarınızı sabunlu suda yaklaşık 10 dakika bekletmektedir. Sonrasında tırnakları çevreleyen ölü deri rahatlıkla temizlenecektir.

Son olarak tırnaklara bir kat astar cila sürün. Sonrasında 1 kat renkli oje ve şeffaf cilayı astar olarak sürerek tırnaklarını güne hazır hale getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diyet Yemek Servisi Nedir? başlıklı makalemizde diyet yemek servisi ve diyet yemek servisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap