İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Alt Tire (_) ve Orta Çizgi (-) İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Alt Tire (_) ve Orta Çizgi (-) İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Klavye sadece rakamlardan ve harflerden ibaret değildir. Alt tire ve orta çizgi işareti başta olmak üzere birçok farklı simge bulunmaktadır. Birçoğu klavye üzerinde görünse de tek tıklama ile işareti oluşturmak mümkün değildir. Klavye üzerinde görünmeye simgeler de farklı kombinasyonlar ile yapılır.

Alt Tire ve Orta Çizgi İşareti

Alt Tire (_) İşaretinin Klavyede Yapımı

Klavyede tire işareti Enter tuşunun üstündeki backspace’in hemen solunda yer alır. Alt tire işareti yapmak için Enter altında bulunan SHIFT tuşuna basılı tutup tire işaretli tuşa da aynı anda basmanız gerekiyor. Eğer kombinasyon olmadan tıklarsanız – bu işaretle karşılaşırsınız, Shift ile birlikte _ istediğiniz simgeyi yapabilirsiniz.

SHIFT tuşu klavyelerde 2 adet bulunur, ikincisi sol altta yer alan CTRL’nin üstündedir. Ama ilk verdiğimizin kullanımı alt tire için daha kolaydır.

Eğer klavyenizin mevcut tuşlarında sorun varsa herhangi bir yerden kopyalama usulü ile işareti kullanabilirsiniz.

Alt çizginin kullanım alanları da sürekli gündemde. Bu işarete ne gerek var ki? Diyenlerimiz çok fazla. Bilgisayarda, online ortamda bir dosya kaydederken boşluk yerine alt çizgi, orta çizgi veya nokta kullanılır. Noktanın arasındaki boşluk yeterli olmadığından çoğunlukla diğer ikisi tercih edilir.

Şifrelerinizi güçlü şekilde oluşturmak istiyorsanız özel karakterler kullanmalısınız. Düz rakam ve yazılar programlarla kolayca kırılabilirken _? Gibi karakterleri çözmek zordur. Maviay_45 gibi bir şifre maviay45’den katbekat daha güçlü olacaktır.

Orta Tire (-) İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Klavyede orta tire işareti yapmak için ekstra bir tuşa ihtiyacınız yok. Backspace’in solunda yer alan – tuşa basmanız yeterlidir.

Orta tire işaretinin kullanım alanı alt tireye oranla daha fazladır. Çünkü satır sonuna sığmayan kelimelerin birbirine olan bağlantısını bu sayede sağlarız. Ara cümleleri birbirinden ayırmak, kelimeleri hecelerine bölmek için de kullanılır.

Dilbilgisinin birçok alanında da karşımıza çıkar. Mastar eklerinin kullanım alanlarını gösterirken; al-, ver-,git-,gel- yani tire yerine mek-mak geleceğini anlatmış oluruz. Dilbilgisinde örnekler çeşitlendirebilir.

E-mail ile bir randevu vereceğimiz zaman, saat 11.30-12.00 arası oradayım demek için de orta tire işareti kullanırız.

Alt Tire İşareti ya da Orta Tire İşareti

Klavye ile yukarıda ki işareti yapamıyorsanız yorum kısmından kullandığınız windows/mac sisteminizi yazarsanız sizlere yardımcı olabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Euro İşareti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap