İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Alt Tuşu ile Sonsuzluk (∞) İşareti Nasıl Yapılır?

Alt Tuşu ile Sonsuzluk (∞) İşareti Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır

Alt Tuşu ile sonsuzluk işareti nasıl yapılır arayışı oldukça popüler oldu. Kimisi yana yatırılmış Sekiz diyor, kimi ise isimlendirmeyi başarıp sonsuzluk işareti diyor. Bazı kitle de lemniskat eğrisi olarak adlandırılıyor. Matematikte sonsuzluğu işaret eden bu sembol büyük bir kesimde hayat felsefesine dönüştü. Bu dönüşümde Antik Yunanların da etkisi yok değil. Aslına bakarsanız bu işaret ilk olarak 1655 ‘li yıllarda Ünlü Matematikçi John Wallis tarafından Matematikte kullanılmak üzere çıkarılmış. Fakat bazı insanlar sembole farklı anlamlar yükleyerek İdeoloji olarak benimseyip simgeyi hayatına kazıdılar. Özellikle ölümsüzlüğü simgelemek amacı ile yaygın olarak kullanılabiliyor. Gerek sosyal medya da gerek ise maillerle karşı tarafa bir açıklama yapıldığında anlatmak istediği cümlesiyi vurgulamak ve pekiştirmek amacı ile sonsuzluk (∞) işaretini sık sık kullanabiliyor. Peki yaygın olarak kullanılan bu işareti bilgisayarda nasıl çıkartabiliriz? Bunun farklı yolları mevcut olsa da en yaygın olarak kullanılan yöntemi alt tuşu ile sonsuzluk işareti çıkartma yöntemidir.

Alt Tuşu İle Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır? Nereye basmam gerekli?

Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır

İsterseniz sizlere Alt Tuşu İle Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtı ile birlikte kullanabileceğiniz diğer yöntemlerden de bahsedelim. Sizin için hangisi daha kolay olursa bu yöntem üzerinden devam edebilirsiniz.

  1. Kopyala – Yapıştır yöntemi kullanılarak sonsuzluk işareti çıkartma yöntemi: Bu sembolün bulunduğu bir belge ya da içerik üzerinde fareniz yardımıyla sembolü direk kopyalayabilirsiniz. Fare ile seçim yaptıktan sonra sağ tıklayıp kopyala diyebilirsiniz ya da klavyeniz üzerinden CTRL + C tuşuna basarak kopyalama yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan bölgeye yapıştırırken de yine sağ tıklayıp yapıştır diyebilir ya da klavyenizden CTRL + V tuşlarına basarak kısa yolla yapıştırabilirsiniz. Böylelikle farklı bir kaynaktan ihtiyacınız olan bölgeye sembolü aktarmış olursunuz.
  1. Harici bir Program yardımı ile sonsuzluk işareti çıkarma yöntemi: Bu yöntemde harici ascii karakterlerin bulunduğu pratik bir yazılıma ihtiyaç var. En uzun yöntem.  Tavsiyemiz bu ve yukarıdaki yöntem dışında en yaygın olarak kullanılan üçüncü yöntem. Hemen ona değinelim.
  1. Klavyeden ALT tuşuna basarak sonsuzluk işareti çıkarma yöntemi: Günümüzde en yaygın olarak kullanılan yöntem. Bu yöntemde karakter için bir arayışa girmenize ya da harici bir programa ihtiyaç yok! İhtiyacınız olan tek şey ALT tuşu. Alt Tuşu İle Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır sorusunu yanıtlamadan önce bilgisayarınız üzerinde kontrol etmeniz gereken bir işlem var. Çünkü sonsuzluk işareti yapayım derken karşınıza siyah içi dolu bir üçgen çıkabilir. Bilgisayarınızda izlemeniz gereken yol şu şekilde Başlat  Tüm programlar Donatılar Sistem araçları. Bu yolu izlediğinizde karşını bir tablo çıkacaktır. Bu tablo içinde sonsuzluk işaretinin dışında farklı karakterleri de inceleyebilirsiniz. Daha sonra da lütfen yörüngeleri takip edin. Şimdi kısa yoldan sonsuzluk işaretimizi çıkaralım. Klavyenin üzerinde bulunan ALT tuşuna basmamız gerekli. Yalnız burada dikkatli olmamız gerekiyor. Bazı bilgisayar kullanıcıları ALT GR tuşu ile karıştırabiliyor. Eğer buna basarsanız karşımıza herhangi bir karakter çıkmaz. Klavyelerin büyük bir çoğunluğunda ALT tuşu boşluk tuşunun solunda, ALT GR ise sağında bulunur. Klavyenin üzerinde bulunan tuşları dikkatli bir şekilde okuyarak ayırımı yapabilirsiniz. Alt tuşunu tespit edip basılı tuttuktan sonra klavyenizde 8734’ü kodlamanız gerekli. Yani,

Alt + 8734 tuşlarına aynı anda basarak sonsuzluk (∞) işaretine pratik bir şekilde erişebilirsiniz.

Sizler için yaygın olarak kullanılan 3 ayrı yönteme de değindik. Sizin için hangisi uygunsa sonsuzluğa kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kare (#) İşareti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap