İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Altay Tankı Nedir? Altay Tankı Özellikleri ve Tasarımı

Altay Tankı Nedir? Altay Tankı Özellikleri ve Tasarımı

altay-tanki

Bu yazıda sizlere yerli üretim Altay tankı hakkında bilgi vereceğim. Altay Tankı projesi, Otokar şirketi tarafından 2009’un Ocak ayında üstlenmişti. Üzerinde yaklaşık 3 sene boyunca çalışıldıktan sonra 15 Kasım 2012 tarihinde ilk prototipi kamuoyuna tanıtılmıştı.

Tank, şu anda detaylandırılmış tasarlanma aşamasında. 2017 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyor.


Peki, Altay Tankı ismini nereden alıyor?

Tanka ismini veren kişi, Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordu Komutanı olarak görev yapan ve Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarından Fahrettin Altay. Mustafa Kemal, her ne kadar bu soyadı Altay Spor Kulübü’nden esinlenip verse de; Altay ismi Orta Asya’da bulunan Altay dağlarından almaktadır.


Altay Tankı’nın önemli özellikleri nelerdir?

Motor: Altay Tankı, her türlü hareketi rahatça yapabilmesi açısından özellikle motor kısmında büyük uğraşlar sonucu yapılmıştır. Bu sebepten dolayı Tümosan ile anlaşan Otokar, tanka yerli üretim motor takılmasını sağladı. Tank, dizel yakıt sistemi ile çalışıyor. 1500 beygir güç üretiyor, 70 km hıza kadar çıkabiliyor ve 500 km hareket menzili sağlanabiliyor.

Dipnot: Altay Tankı’na rakip olarak görülen Dünya’nın en iyi tankı Leopard 2’de 1479 beygir güç üreten bir motor bulunuyor.


Zırh: Tanklar, zırhları ile öne çıkan savaş araçlarıdır. Tanklarda en dayanıklı olması gereken yer ön yüzeydir. Bu yüzden Roketsan tarafından üretilen kompozit ve gizli bir malzeme ile tank başarılı bir şekilde korunuyor ve tanksavar füzeler ile de korunuyor.

Dipnot: Leopard 2 ve M1 Abramsda gibi en iyi tanklarda da kompozit zırh kullanılmakta.


Silah: Altay Tankı’nda silah olarak 120mm 55 kalibre yivsiz top kullanılıyor. Bu topların yapımında Güney Kore’nin köklü şirketlerinden Hyundai-Rotem ile anlaşmaya gidilmiş. Toplar Hyundai-Rotem ile birlikte Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından üretilecek.


Diğer: Altay Tankı, 4 kişilik kullanım için oluşturulmuş durumda.

Tank muharebe anında 65 tonluk bir tosun olacak.

Üstün arazi yetenekleri bulunuyor ve tüm hava koşullarına dayanıklı.

Keskin manevralar için biçilmiş kaftan.

Her türlü elektromanyetik saptırıcı ve silaha karşı donanıma sahip.

İçerisinde birçok ASELSAN sistemi ve teknolojisi barındırıyor.

Makineli tüfekler, ASELSAN tarafından üretiliyor.

Altay Tankı’nın birim maliyeti 5,4 milyon dolar olarak belirlendi.


Emeği geçen şirket ve kuruluşlar nelerdir?

Tankın yapımında birçok şirket ve kuruluş birlikte çalışmışlardır. Etkin olarak aşağıda bulunan şirket ve kuruluşlar tankın yapımını üstlenmiştir:

  • Otokar
  • Aselsan
  • Roketsan
  • MKEK
  • Hyundai Rotem
  • Tümosan

Altay Tankı Üretim ve Yapım Videosu:


Altay Tankı Atış Testleri:

Umuyoruz ki bu tankı bir yerde kullanmak zorunda olmayız…

Bir önceki yazımız olan NASA'dan 7/24 Youtube Canlı Yayın Hizmeti başlıklı makalemizde nasa canlı yayın, nasa canlı yayın 2016 ve nasa canlı yayın izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap