1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Atık Sudan İçme Suyu Fikrine Alışmak Zorundayız

Atık Sudan İçme Suyu Fikrine Alışmak Zorundayız

Yesil_odak_geri_donusumlu_atik_su_nedir_1

Hızlı nüfus artışı ile küresel ısınmanın baş göstermesi kuraklığa neden olan etmenlerin başında geliyor. Dolayısıyla atık suların yeniden kullanıma dahil edilmesi fikri her ne kadar birçok kişiye yabancı gelse bile bu fikre alışmak gerekiyor. Öyle ki kulağa hoş gelmese bile Avustralya’da yapılan araştırmalar tuvalet giderindeki suların bile musluğa yönlendirilmesini gösteriyor. Hatta bazı ülkeler bu uygulamayı gerçekleştirmekte ve arıtılan bu atık suyun tüm kirliliğinden arındırılarak kullanılmasını sağlamaktadır. İnanmak insana zor gelse de son teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen arıtma yöntemi arıtılan suyun yeniden kullanılabilir hale gelmesine olanak sunuyor. Atıksudan içme suyu elde etmek için birçok yöntemin olduğundan bahsedilebilir. Bu yöntemler arasında en güvenilir uygulama Akgirişim kalitesi ile ters ozmos sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Sudaki Geri Dönüşümde Güvenilirlik

Atık su denildiğin de akla her kirli su gelebilir. Deniz suyundan, kanalizasyon suyuna varana kadar her türlü atık suyun güvenilir biçimde dönüştürülmesine olanak sunan son teknolojik sistemler insan sağlığına bu atık suların zarar vermeden dönüştürülmüş biçimde tüketilmesini sağlıyor. Kanalizasyon suyu arıtma konusunda ABD’nin Los Angeles kentindeki Disneyland örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Burada faaliyet gösteren 481 milyon dolarlık arıtma ve yeniden kullanım tesisi bugün dünyada benzerlerinin en büyüğü olarak ilk sıraya geçiyor. Küresel ısınma sonucunda kuraklığın baş göstermesi ihtimaline karşılık Amerikalı yetkililer arıtma ve yeniden kullanım teknolojilerine güveniyorlar.

Atık Suların Geri Kazanılması

Deniz suyundan su arıtma işleminin maliyeti yönünden külfetli oluşu atık suların geri kazanılması konusunda fikirleri olgunlaştırıyor. Deniz suyunun atık sulara oranla 30 kat daha kirli olması nedeni deniz suyunun içilebilir suya dönüştürülmesinde maliyetin artmasına sebep oluşturuyor. Atık su arıtma faaliyeti ekonomik anlamda daha kazançlı olmaktadır. Arıtma sistemlerin de bulunan hatta insan saçının yüzde biri çapındaki deliklere sahip fiberlerden oluşan çok sayıda mikrofiltre atık sudaki insan sağlığına zara verebilecek tüm maddeleri ayırıyor. Neticesine bakıldığında su dönüşümü işleminin ultraviyole ışınları ve hidrojen peroksit karışımı ile dezenfekte edildiği bilgisine ulaşılıyor.

Bir önceki yazımız olan Kadın Mayo Modelleri başlıklı makalemizde kadın mayo modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap