İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. Avrupa’nın En Yaşlı Ağacı: Adonis

Avrupa’nın En Yaşlı Ağacı: Adonis

enyaslicam

Avrupa’nın en ihtiyar ağacı Yunanistan’da bulundu. Ağacın yaşı ve detaylı bilgiler için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar neticesinde Avrupa’nın en yaşlı ağacı Yunanistan’da ortaya çıktı. Yapılan çalışmalar ile birlikte yaşı açıklanan çam ağacı Avrupa’nın en yaşlı ağacı unvanını elinde tutuyor.

Edinilen bilgilere bakılacak olursa ağacın yaşı tam olarak 1075. Ortalama bir insanın yaşı ise 70-80. Yani bu ağaç milyonlarca insana tanıklık etmiş ve tam 10 kuşak görmüş. Adonis adı verilen bu ağaç birçok olaya tanık olmuş ve imparatorluklar görmüş. Osmanlı’dan tutun da Bizans’a, Dünya Savaşları’ndan tutun da Protestanlığın doğuşuna kadar birçok olaya şahitlik etmiş.

Eğer bir gün Yunanistan’a uğrarsanız veya yolunuz düşerse mutlaka Pindos Dağları’nda bulunan bu ağacı ziyaret etmeyi unutmayın. Boşnak Çamı türünde olan bu ağacı görebilmek için biraz yol kat etmeniz gerekse de buna değecektir.

 

Bir önceki yazımız olan İyi Ki Öğrendim Diyebileceğiniz 5 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde 5 ilginç bilgi, çok ilginç bilgiler ve ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap