1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. Bebeklerin Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerin Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

bebek cilt bakimi

Bebeğin cilt bakımında kullanılan ürünler kadar aynı zamanda yedirilen besinler, kıyafetlini yıkarken kullanılan deterjanlar, tenine sürülen kremler, pudralar veya ıslak mendiller de cilt bakımında oldukça önem arz etmektedir. Eğer bebekte genetik nedenlerden ötürü alerjik reaksiyon beklentisi var ise kullanılan ürünler buna göre tercih edilmeli ve eğer bir alerjik reaksiyon ile karşılaşılır ise doktora görünmeli. Doktorun tavsiye ettiği ürünler ve kremler sayesinde alerjik reaksiyonlara savaş açılmalı ve giderilmeye çalışılmalıdır.

İlk olarak yeni doğan bebeklerin cildinin tamamen hijyenik olduğunu bilmekte fayda var. 6. Haftadan itibaren dış etkenler sebebiyle bebeğin cildi yetişkin cildine benzemeye başlayacak ve zamanla bebeğin cilt florası değişecek. Banyo, cilt bakımı gibi unsurlar bu cilt florasını değiştirmekte ve bununla beraber pH değerini de değiştirmektedir.

İlk olarak bebeğin cildinin daima kuru tutulmasının önemi çok büyüktür. Bununla beraber eğer silme gibi işlemler yapılacaksa bunu bastırmadan, cilde sert bir sürtünme oluşturmadan yapılması gerekmektedir. Islak mendiller ile değil saf su ve temiz pamuk ile temizleme işlemlerini yapın. Yemeklerden sonra veya emzirdikten sonra bebeğin mutlaka cildini temizleyin ve yemek kalıntıları ile kalmamasını sağlayın. Saf su ve temiz pamuk ile yapılan temizleme işlemlerinden sonra bebeğin cildini ıslak bırakmayın mutlaka kurutun.

Bebeğe giydirilen kıyafetler kurutma makinalarında veya evin içinde değil mümkün olduğunda güneşte kurutulmalı ve bunun ardından mutlaka ütülenmeli ve sıcaklık ile hem yumuşaması sağlanmalı hem de bir takıp bakteri ve mikropların ölmesi sağlanmalı. Bebeklerin kıyafetleri kesinlikle sentetik içerikli olmamalı mutlaka saf pamuk olmalı. Makinadan çıkan bebek kıyafetleri bir kere de duru su ile yıkanmalı. Eğer mümkünse bebeğin kıyafetleri büyüklerin kıyafetleriyle beraber yıkanmamalı ve çok yüksek derecelerde yıkandıktan sonra bir kere daha durulama programına atılmalı.

Bebeklere dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürülmeli ve özellikle güneş ile doğrudan teması 15 dakikanın üzerinde olmamalı. Bebeklerin her bez değişimde saf su pamuk ile bölge temizlendikten sonra mutlaka kurutulmalı, biraz havalandırılmalı ve daha sonra bez takılmalı. Bebeğil cildinde pudra ve yağ kullanılmamalı. A ve D vitaminli pomadlar kullanılmalı.

Bir önceki yazımız olan Ergenlik Döneminde Anne Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular başlıklı makalemizde ergenlik döneminde anne baba ne yapmalı, ergenlik döneminde anne babanın dikkat etmesi gereken konular ve ergenlikte anne babaların dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap