1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitap özeti siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır. Ünlü Rus yazar Grigory Petro tarafından kaleme alınan yabancı romanın temelinde Finlandiya bulunuyor. Kitap içinde Alim kitle ve din adamlarınca oluşturulan bir grup  ve bu gurubun ülke üzerindeki faaliyetleri neticesinde yerel halk üzerindeki yönlendirmeleri, tavsiyeleri ile Ülkeye katkıları işlenmektedir. Tarihe ışık tutan bu kitabın neden bu kadar arandığı, bu kadar önemli olduğunu Beyaz Zambaklar Ülkesinde özetini neden bu denli merak edildiğine değinelim. Sizlere özetinden önce kısa tarihini aktarıyoruz.

Kitap Atatürk’ü çok etkiledi ve ilk kez onun döneminde Türkçe ’ye çevrildi.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabı İnceleme

Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabını bu kadar özel kılan, Ülkemizde aranan kitaplar arasında yer almasını sağlayan en büyük faktör Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kitabın ilk basımı 1923 yılında gerçekleşti. Basıldığı dönemde kitabı okuyan Atatürk kitaptan oldukça etkilendi ve derhal Türkçe ‘ye çevrilerek okulların müfredatına alınmasını emretti. Kitap içinde anlatılan destansı hikâye Ülkemiz tarafında da o kadar çok sevildi ki o dönem Kuran-ı Kerim’den sonra en fazla okunan kitap Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı oldu. Toplamda 240 sayfadan oluşan romanı bir nefeste okumanız mümkün. Sizlerde baştan sona okuyarak Finlandiya’nın yeniden doğuşuna şahit olabilirsiniz. Bizler sizler için Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özetini kısa bir şekilde aktaralım.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özeti – Konusu ve Ana Fikri

Atatürk’ün müfredata ekletmesinden de anlaşılacağı üzere bir romandan çok dönemin destan dolu bir mücadelesi işliyor. Grigory Petro Finlandiya seyahatlerinden almış olduğu notları birleştirerek oluşturmuş. Diğer romanlar gibi klasik bir kurgunun yerini, gerçek ve tarihsel bir yapıt almış. Eser İsveç’in sömürüsü altıda bulunan Finlandiya’nın 1800’lerin sonlarına doğru vermiş olduğu olağan üstü mücadele sonucunda yeniden dirilişini işliyor.  Bu direnişin en önemli aktörlerinden birisi de Johan Vilhelm Snellman.  Snellman Ülkenin önde gelen mühendisleri, öğretmenleri ve aydınlarının ardından yerel halk üzerindeki yönlendirmeleri sayesinde bir Ülkenin nasıl yeniden dirilebileceğini gözler önünü sererek, sanayi ve ticaret açısından kalkınmasını sağladı. Peki bunu nasıl başardı?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti

Johan Vilhelm Snellman diriliş için en önemli parametrenin eğitim olduğunun farkındaydı. Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özetini işlerken değinmemiz gereken en önemli konuların başında eğitim konusunda ki yönlendirmeleri oldu. Kendisi de okumuş alim bir kişilikti. Öğretmenler ile bir görüşme gerçekleştirdi ve yerel halkın okuma-yazma oranını arttırabilmek adına Öğretmenlerden oluşan bir grupla hummalı bir çalışma içine girdi. Ülkenin önde gelen Zenginlerinden destek istediler. Onlardan sağladıkları bütçe ile Halk eğitim Merkezleri, kütüphaneler açıldı. Aile bireyleri ile görüşerek gençleri buralara yönlendirmeleri konusunda girişimleri oldu. Çünkü bu kurumlar vasıtası ile hem eğitim verebilecekler hem de düşüncelerini tüm aile bireylerine iletebileceklerdi. Akabinde Din adamlarını toplayarak dinin önemini aktardılar. Ülkenin bütünlüğünü sağlayabilmek için tek yumruk olunmasının temelleri atıldı. Ve en önemli detay askeriye….

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özetini içinde eğitimden sonra gelen en önemli 2. Etken. Ordu geçmişte düzenli bir yapıda değildi ve bilinçli bir oluşum sergilenmedi. Yaşantı biçimleri askerlik yapmaktan ziyade kendilerinde buldukları güçle geceleri sık sık içip alemler yapmaları oluyordu. Snellman ordu içinde bulunan en üst düzey rütbeli personeller ile birlikte işleyişin değişmesine neden oldu. Eğitimlerin oranı çok daha yükseldi, bir disiplin geldi. Orduyu büyütebilmek adına gençler ile görüşüp bir dizi reformlar gerçekleştirdiler.

Ordudan sonra yerel halk içinde sözü geçen büyükler vasıtasıyla iç örgütlenme başladı. Üreteninden tüketenine, çiftçisinden, alimine kadar herkes artık tek bir çatı altında buluşuyordu; oda HÜRRİYET. Tüm bu çalışmalar da karşılıksız kalmadı ve tarih Finlandiya’nın nasıl yeniden kalkındığına şahit oldu.

Bir önceki yazımız olan Beyaz Gemi Kitabı Özeti - Cengiz Aytmatov başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap