1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Bilinmeyen Fabl Örnekleri – Uzun – Kısa – Ders Verici Fabllar

Bilinmeyen Fabl Örnekleri – Uzun – Kısa – Ders Verici Fabllar

Fabl Örnekleri

Fabl örnekleri çeşitleri git gide çoğalıyor. Örnekler çoğalsa da bazı insanlar için yabancı bir terim. Aslına bakarsanız hemen hepimizin bildiği ama farklı olarak isimlendirilen bir kelimedir FABL. Amacı tamamen öğüt verme ve hikâyeden ders çıkarma üzerine kurulu. Küçük öyküler üzerine yazılan senaryoda baş aktörler genellikle hayvanlar olur. Hayvanlar insan gibi konuşurlar ve anlam yüklü öyküler ortaya çıkar. Aslına bakarsanız dedelerimizin anlattığı masalların ders verme niteliği taşıyan içerikleri. Bizler de ders çıkarmamız gereken bilinmeyen Fabl örneklerini sizler için derledik.

Uzun- Kısa- Ders Niteliğinde ki Fabllar ve Örneklendirmeler

Fabl örnekleri hikâyenin akışına göre uzun ya da kısa bir yapıda olabilir. Tamamen hayal gücü odaklı hikayelerdir. Hiçbir kural, şema bulunmaz. Tek bir amacı vardır. O da hikâye içinde bir ders vermek. Biz de sizler için birkaç benzersiz Fabl örnekleri listeledik.

Fabl Örnekleri

Tilki ile Üzümler Fabl Örneği

Oldukça büyük bir köyde tilkinin birisi yaşıyormuş. Bu tilki çok acıkmış ve yiyecek arayışına girmiş. Çevrede gezinirken karşısına bir üzüm bağı çıkmış. Karnını doyurmak maksadı ile hızlıca bağa doğru koşmuş. İçeri girdikten sonra üzümleri yemek için harekete geçmiş ama boyu yetmemiş. Üzümler oldukça yukardaymış.

Kurt baktı ki yiyemeyecek. “Amannn… Boş ver üzümleri, zaten hepsi ekşiydi” demiş.

Hikâyeden de anlayacağınız üzere elde edemeyeceğiniz bir şeyi hiçbir zaman kötülememiz gerekli.

Zalim Aslan Fabl Örneği

Vakti zamanında geçmiş tarih içinde büyük bir ormanda canavar bir aslan yaşıyormuş. Bu aslan çok zalim birisiymiş. Devamlı kan döker ve birilerinin canını yakarmış. Dolayısı ile de hayvanların tamamı onu sevmiyor ve çaresizce aslan ile karışılacağı ölüm gününü beklermiş. Ormana korku salan bu aslan artık yaşlanmaya başlıyormuş. Eski gücünü, kuvvetini yitirmeye başladığı için otoritesi sarsılmaya başlamış. Hatta diğer hayvanlar onunla dalga bile geçiyormuş. Bu hayvanlar kendi aralarında toplanıp geçmişin cezasını çıkaralım ve aslanı güzel bir dövelim demişler. Öyle de yapmışlar, hepsi saldırmış yaşlı aslana. Boynuzlar, çifteler havada uçuşmuş ve iyi bir öç almışlar.

Aslan da zamanında yaptığı kötülüklerden ders çıkarmış ve güçlü olduğu dönemlerde herkes ile iyi geçinmesi gerektiğini fark etmiş. Gün gelecek her birimiz birilerine muhtaç olacağız.

Hayta Papağan Fabl Örneği

Hayta, yaramaz bir papağan varmış. Bu papağan deniz kenarında salına salına yürürmüş. Elinde baston, gözünde hoş bir gözlük… Üstü başı nizami ve tüm dikkatleri üzerine toplamak için elinden gelen ne varsa fazlası ile yapmış. Bakışların üzerinde toplandığını anlayınca da artistlik hareketlere başlamış. İyice şımarmış artık. Elindeki bastonu sağa sola sallayarak insanları aşağılamaya çalışmış. Burnu havada deniz kenarında salınırken birden hiç hesap etmediği bir olay gerçekleşmiş.  Esen şiddetli rüzgâr denizin dalgalarını iyice kabartmış. Bu dalgalar olduğu gibi papağanın üzerine sıçramış. Papağan ilgi çekmeye çalışırken birden rezil duruma düşmüş. Çevresinde bulunan herkes ona kahkahalarla gülmeye başlamış. Olduğundan farklı görüneyim gösteriş yapıp çevremdekileri aşağılıyım derken rezil olmuş.

Deve ile Fare Fabl Örneği

Küçücük bir fare varmış. Sahibi bulunmayan, başı boş dolanan bir devenin yularını bir hışımla tutarak yolda yürümeye başlamış. Amacı ise belli, koca bir deveyi zapt ettiğini ima ederek çevresinde bulunanlara hava atmak istemiş.

Deve ise oldukça yumuşak huylu bir yapıda. Fareyi kırmamak için onunla yürümeyi kabul etmiş ve beraber yürümeye başlamışlar. Bu olay devenin, farenin amacının hava atıp böbürlenmek olduğunu fark etmesiyle son bulmuş. Deve hiç bozuntuya vermeden yürümüş fakat aklında da fareye bir ders vermesi gerektiğini düşünmüş. Fare ile deve beraber yürürken akan bir ırmağın yanına gelmişler. Bu ırmaktan karşıya geçmeleri gerekliymiş. Fakat fare de bir tepki yok, korkudan hiç hareket edemiyor.

Deve, sonunda dayanamamış ve fareye tepki vermiş.

– Neden hareket etmeden duruyorsun. Karşıya geçmemiz gerekiyor, ırmağa gir ve karşı tarafa geçelim demiş.

Farede haklı bir korku, karşıya geçmesi mümkün değil. Akıntıya kapılıp gitmesi söz konusu, deveye demiş ki…

– Irmak çok fazla derin, boğulma tehlikem var.

Deve, suya ben bakarım. Ne kadar derin bir ölçeyim diyerek suya girmiş. Bakmış ki su diz kapaklarına kadar geliyor. Fareye dönerek “Korkma dizime kadar geliyor” demiş.

Fare,

Senin dizine kadar gelebilir ama o su benim boyumu aşacaktır. Bende içinde boğulup gideceğim yanıtını vermiş.

Devede gülerek bir daha sakın böyle böbürlenmeye çalışma. Sen kendi emsallerinle boy ölçüşmelisin, benimle değil! Yanıtı vermiş.

Fare hissettiği mahcubiyet duygusu ile birlikte deveye hak vermiş ve kendisini suyun karşısına geçirmesini rica etmiş. Deve de madem yaptığın hatanın farkına vardın, o zaman bin sırtıma seni güvenli bir şekilde taşıyayım diyerek fareyi ırmağın karşısına götürmüş.

Bu yazımızda anlatmış olduğumuz fabl örnekleri  ile siz okuyucularımızı bilgilendirmek istedik. Eğer sizde bildiğiniz fabl örneklerini diğer okuyucularımızla paylaşmak isterseniz yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitap Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap