İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. .Bin Dosyası Nasıl Açılır?

.Bin Dosyası Nasıl Açılır?

Bilgisayarımızın desteklediği çok fazla dosya türü var ama bazıları bin dosyası gibi sadece çift tıklama ile açılmaz. Bu tür dosyalar nasıl açılır bilmemeniz gayet doğal çünkü her türün kendine özgü yöntemleri bulunmaktadır.

.Bin Dosyası Nedir?

Bin dosyası, sıkıştırılmış verilerden oluşur. Bazı türleri basittir ve note defteri yardımıyla bile açılır. Genelde DVD’deki içerikleri barından eskimiş bir dosya çeşididir. Çok önceden bir oyunu bilgisayarına kaydettiysen ya da işletim sisteminin imajını aldıysan bu tür bir dosya ile karşılaşabilirsin.

Bin Dosyası Nasıl Açılır

.Bin Dosyası Açma Yöntemleri

Bin dosyalarını açmak için ilk olarak onları bir DVD’ye yazdırmayı deneyebilirsiniz. Tabii, bunun için .bin haricinde .cue dosyasına da ihtiyacın olacak.

.cue dosyası oluşturmak için;

Boş bir note defteri açın,

FILE “ornek.bin” BINARY

TRACK 01 MODE1/2352

INDEX 01 00:00:00

Yukarıdaki kodu kopyalayın (tırnak işareti dahil), ornek yazan yere .bin dosya isminin birebir aynısını kopyalayın. Farklı kaydet derken sonuna .cue ekleyin.

Hazırladığımız dosya türlerini herhangi bir CD-DVD yazma programı ile yazdırarak bin dosyasını kullanılır hale getirebilirsiniz.


Sanal Sürücü ile .Bin Dosyası Nasıl Açılır?

2.yöntem ise sanal sürücü yüklemektir. Bilgisayarınızda DVD rom yoksa ya da boşa DVD harcamak istemiyorsanız tercih edebilirsiniz. Tabii, bunun için elimizdeki bin dosyasını İSO’ya çevirmemiz gerekiyor.

Bunun için birçok program olsa da Magic Iso Maker en yaygın kullanılanlardan bir tanesidir. Programı indirdikten sonra tools sekmesinden converte tıklıyoruz, ardından bin to iso sekmesini seçiyoruz. Choose source file kısmından .bin dosyasını buluyoruz, output file alanından da oluşturmak istediğimiz dosyanın adını yazarak convert diyoruz.

Dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra Daemon Tools ya da istediğiniz bir ücretsiz sanal sürücü programını yüklüyoruz. Oluşturmuş olduğumuz iso dosyasına sağ tıkladıktan sonra; daemon tools-mount to-sanal sürücü ismine tıklayarak sonlandırıyoruz.

Yani kaba tabirle DVD’yi sürücümüze yükledik. Buradan dosya içeriklerini görebilirsiniz, dilerseniz de DVD’ye yazdırabilirsiniz. Bin dosyası nasıl açılır sorularınıza 2 farklı yöntemle cevap vermeye çalıştık, umarız faydalı olmuştur.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile dosyayı kolay bir şekilde açabilirsiniz ancak yaşadığınız bir sorun olduğu taktirde bu konuda sizlere yardımcı olabiliriz. Yardımcı olabilmemiz için yorum kısmından düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Alt Tuşu ile Sonsuzluk (∞) İşareti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap