1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Bipolar Manik Bozukluk Nedir?

Bipolar Manik Bozukluk Nedir?

Çağın Hastalığı Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Manik depresyon olarak da bilinen bipolar bozukluk, şiddetli yüksek ve düşük ruh halleri ile uyku, enerji, düşünce ve davranıştaki değişiklikler meydana getiren bir tür akıl hastalığıdır.

Bu bozukluğa sahip insanlar, aşırı mutlu ve enerjik hissetmekle aşırı üzgün ve ümitsiz hissetme arasında çok kolay ruh hali değişimi yaşayabilir. Bunu yüksek ve alçak ruh halinin iki kutbunu da çok kısa sürede deneyimlemek olarak düşünebilirsiniz.

Belirtileri

Bipolar kişilik bozukluğu belirtileri ve şiddetleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bipolar bozukluğu olan bir kişi, farklı manik veya depresif durumlara sahip olabilir, ancak aynı zamanda semptomsuz uzun dönemlere de (bu dönemler bazen yıllarca sürebilir) sahip olabilir. Bir kişi aynı zamanda her iki ucu da aynı anda veya hızlı bir şekilde deneyimleyebilir.

Ciddi bipolar manik veya depresyon atakları, halüsinasyonlar veya sanrılar gibi psikotik semptomları ortaya çıkartabilir. Genellikle bu tür psikotik belirtiler bir kişinin aşırı uçlarda yaşadığı ruh halini yansıtır. Aynı zamandaa bu rahatsızlığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız doğru uzmana görünmeniz çok önemlidir çünkü bazı vakalarda psikotik semptomları olan bipolar bozukluğu olan kişilere yanlışlıkla şizofreni teşhisi konulabilir.

İşte semptomların bazıları:

 • Derin üzüntü
 • Umutsuzluk
 • Enerji kaybı
 • Bir zamanlar keyif aldıkları aktivitelere ilgi eksikliği
 • Çok az veya çok fazla uyku dönemleri
 • İntihar düşünceleri

Teşhis

Bipolar bozukluğu teşhis etmek için doktor sizi fiziki olarak muayene etmek isteyebilir, görüşme yapabilir ve laboratuar testleri isteyebilir. Bipolar bozukluk bir kan testinde veya vücut taramasında görülemese de, bu testler hipertiroidizm gibi bozukluğa benzeyen diğer hastalıkların olasılığını elemeye yardımcı olabilir. Belirtilere başka bir hastalık (veya steroid gibi ilaçlar) neden olmuyorsa, doktor detaylı bir akıl sağlığı kontrolü önerebilir.

Bipolar bozukluk tanısı konması için, kişinin en az bir mani veya hipomani atağı yaşamış olması gerekir. Ruh sağlığı uzmanları, bir kişinin yaşıyor olabileceği bipolar bozukluğun “türünü” teşhis etmek için Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabını (DSM) kullanır. Bir kişinin ne tür bir bipolar bozukluğa sahip olduğunu belirlemek için, akıl sağlığı uzmanları semptomların modelini ve kişinin en şiddetli dönemlerinde ne kadar bozuk olduğunu değerlendirir.

Tedavi

Bipolar bozukluk çeşitli şekillerde tedavi edilir ve yönetilir:

 • Bilişsel davranışçı terapi ve aile odaklı terapi gibi psikoterapi.
 • İlaçlar: Örneğin, duygudurum, antipsikotik ilaçlar ve daha düşük bir ölçüde antidepresanlar.
 • Bilişsel Davranış Terapisi: Bilişsel davranış terapisi bir tür konuşma terapisidir. Siz ve bir terapist, bipolar bozukluğunuzu yönetmenin yolları hakkında konuşuyorsunuz ve bu esnada doktorunuz, düşünme kalıplarınızı anlamanıza yardımcı oluyor.
 • Psiko-Eğitim: Psiko-eğitim, sizin ve sevdiklerinizin bu bozukluğu anlamasına yardımcı olan bir tür danışmanlıktır. Bipolar bozukluk hakkında daha fazla bilgi edinmeniz, size ve hayatınızdaki diğer insanlara yardımcı olacaktır.

Bipolar bozukluk ile yaşamak gerçek bir meydan okuma olsa da, buna karşı koymak için aksiyon almak yeterlidir. 

Kaynak: Dusge | Çağın Hastalığı: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bir önceki yazımız olan Hunter Sendromu Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap