İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Büyüktür İşareti > | Küçüktür İşareti < | Nasıl Yapılır ?

Büyüktür İşareti > | Küçüktür İşareti < | Nasıl Yapılır ?

Büyüktür İşareti Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır

Büyüktür işareti  nasıl yapılır ya da küçüktür işareti nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını arıyorsanız sembollerden yararlanmaktasınız demektir. Eğer yazı yazan birisiyseniz farklı sembol günlük hayatın içerisinde oldukça kullanılmaktadır. Bu işaretleri reelde kullanmanın yanı sıra sanal ortamda da bir takım sembolleri metinlerde kullanmak gerekiyor. Bunların haricinde, hemen her simgenin klavyede nasıl yapıldığını bilmek gereklidir. Örneğin büyüktür işareti, klavyede çok basit bir şekilde yapılabiliyor. Büyüktür küçüktür işareti genellikle matematikte, yazılımda ve bir takım şablonlarda sıkça kullanılmaktadır. Özellikle yazılımda, çoğu kodlama dilinde yapılacak olan eylemi belirtmek için büyüktür işareti kullanılmaktadır. Resmi kurumların bir kısmında da yine büyüktür küçüktür işareti sıkça kullanılmaktadır.

Büyüktür İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Dünyada kullanılan iki çeşit klavye vardır, Q ve F. F klavye Türkçe klavye olarak adlandırılmaktadır. Q ve F olması fark etmeksizin büyüktür işareti nasıl yapılır kısaca ona bakalım. Klavyede büyüktür işareti yapmak için iki adet tuşu kullanmak yeterlidir.

Bunlar şu şekildedir;

Büyüktür İşareti: Klavyede Shift ve Q klavyede Z tuşunun, F klavyede ise X tuşunun yanında bulunan işarete aynı anda basıyoruz. Yani Shift + Tuş yardımı ile büyüktür işareti kolayca yapılabilir.

Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Büyüktür işaretinin tam tersine olan küçüktür işareti, özellikle matematikte sıkça kullanılmaktadır. Bir sayının diğerinden küçük olduğunu ifade etmek için küçüktür işareti tercih edilmektedir. Bu işareti yapmak için büyüktür de olduğu gibi Shift tuşunu kullanmak gerekli değildir. Sadece küçüktür işaretini üzerinde bulunduran tuşa basmak yeterli olacaktır. Bu tuş; Q klavyede Z tuşunun, F klavyede ise X tuşunun hemen yanında bulunmaktadır. Küçüktür işareti nasıl yapılır sorusunun cevabı da bu şekildedir.


Karakter Eşlem ile Büyüktür Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede büyüktür küçüktür işaretinin yanı sıra bir de karakter eşlem uygulaması üzerinden işaretler yapılabilir. Karakter eşlem adı verilen program, Windows’da otomatik olarak gelmektedir. Yani herhangi bir harici program kurmanıza gerek yoktur. Karakter eşlem üzerinden tüm özel karakterlere erişebilir, bunları kopyalayarak istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Karakter eşlem uygulamasını açmak için başlat kısmında arama yerine “karakter eşlem” yazıp Enter diyorsunuz. Burada karşınıza çıkan ekranda gelişmiş görünüm kutucuğunu işaretleyin. Alt kısım genişlediğinde, en aşağıda aranan yeri çıkacaktır. Aranan yerinde bulunan yazı bölümüne tıklayarak şunları yapın:

  • Büyüktür işareti yapmak için Alt tuşuna basılı tutarak 062 tuşlayın. Yani aranan yerine Alt + 062 yazın. Otomatik olarak çıkacaktır.
  • Küçüktür işareti yapmak için aynı şekilde Alt tuşuna basılı tutarak 060 kodlayacaksınız. Aranan yerinde bulunan yazı kısmına Alt + 060 yazdığınızda, küçüktür işareti ortaya çıkacaktır. Buradan kopyalayarak kullanabilirsiniz. Kopyalama işlemi için ister Mouse üzerinden sağ tuş yapın isterseniz de hepsini seçerek klavyeden Ctrl + C yapın. Yapıştırmak için Ctrl + V kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Kopyalama ile Büyüktür Küçüktür İşareti

Büyüktür İşareti Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır

Yukarıda birkaç yöntem ile büyüktür küçüktür işareti yapmayı gösterdik. Ancak bunlardan hiçbirisine erişiminiz bir nedenden dolayı yok ise aşağıdan bu işareti kopyalayarak dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

  • Büyüktür İşareti: >
  • Küçüktür İşareti: <

Mouse ile işareti seçip sağ tık – kopyala ve yine aynı şekilde sağ tık – yapıştır diyerek kullanabilirsiniz. Bunun dışında CTRL + C tuşları ile kopyalayabilir, CTRL + V ile dilediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Matematikte Büyüktür İşareti

Büyüktür küçüktür işareti hayatın her alanında istemsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak şüphesiz ki bu kullanımların en yoğun olduğu yerlerden biri matematik dersleridir. Matematik, tamamen rakamlar üzerine bit ders olduğu için soruların sorularda ve cevaplarda bazı şeyler açıkça yazılmaz. Örneğin 40, 20’den büyüktür demek yerine hem soruyu kısaltmak hem de okuyanların aklını karıştırmamak için 40 > 20 yazılmaktadır. Bu sayede soru sadeleştirilir ve çözecek olan kişi daha net anlamaktadır.

Küçüktür işareti de aynı şekilde bir rakamın veya sonucun diğerinden küçük olduğunu ifade etmektedir. Yine bir örnek vermek gerekir ise 5 + 6’nın sonucu, 7 + 9’un sonucundan küçüktür demek oldukça uzun ve karışık bir ifade olmaktadır. Bunun yerine 5 + 6 < 7 + 9 demek oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Yazılımda Küçüktür Büyüktür İfadesi

Küçüktür büyüktür ifadesi sadece matematik gibi alanlarda değil aynı zamanda yazılımda da sıkça kullanılmaktadır. Yazılım, tamamen bir kodlama dilleri üzerine kurulu olduğu için bazı şeyleri ifade etmek için simgeler kullanılır.

Yazılımda bir uygulama yaptınız ve bu uygulama derslerin ortalamasını almaktadır. Bu işlem sonucunda öğrencinin dersten alıp geçtiği söylenecektir. Bunu kısa ve basit bir şekilde ifade etmek gerekir ise şu şekilde kullanılmaktadır:

  • IF yani Türkçe karşılığı eğer not < 50 ise ekrana kaldınız yazar.
  • IF yani Türkçe karşılığı eğer not > 50 ise ekrana geçtiniz yazar.

Burada da görebileceğiniz gibi küçüktür büyüktür işareti yazılımda böyle kullanılmaktadır. Kodlama dilleri içerisinde genelde yabancı kelimeler ve simgeler kullanılır. Büyüktür küçüktür işaretinin önemi yazılımda bir hayli fazladır. Bu ve benzeri durumlarda kullanılacak olan simgeler, kimi durumlarda hayat kurtarır. Siz de yukarıda anlatılanlar doğrultusunda kolayca işaretleri klavyede veya ekranda yapabilir, gerekli durumda kullanabilirsiniz. Tüm bunların dışında Google’da büyüktür işareti veya küçüktür işareti yazarak karşınıza çıkanlardan birini kopyalayabilir, bu şekilde kullanabilirsiniz. Ancak en kolay yöntem klavyede büyüktür işareti yapmaktır.

Bir önceki yazımız olan Ülkelerin Para Birimleri ve İsimleri - Sembolleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap