İlginizi Çekebilir
Ne Demek ?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Çelik Boru Özellikleri

Çelik Boru Özellikleri

borsen boru

Çelik boru; soğuk çelik rulo, sıcak çelik rulo veya kaplamalı çelik rulolardan üretilen metal borulardır. Titanyum, manganez, tungsten ve alüminyum gibi farklı alaşımlar içerir. Dikişli ve dikişsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Dikişli boru, hammaddesi rulo saclar olan boru türüdür. Rulolar boruların çaplarına uygun gelecek biçimde çelik servis merkezlerinde dilimlenir. Dilimlenmiş rulo saclar, büyük hat makineleri yardımıyla kıvrılarak hilal şekli aldırılır. Arkasından yuvarlak şekli verilerek iki uç adım adım birleştirilir. Endüstrinin kullanım alanına göre HF kaynaklı veya TİG kaynaklı şeklinde üretilir. Dikişsiz boru ise; ağır endüstride korozyona, basınca, dayanımına ve mukavemetine göre kullanılan ya da tercih edilen borulardır. Genellikle gemi endüstrisi, kimya endüstrisi, deri sanayi endüstrisi, makine sanayii ve otomotiv endüstrisinde kullanılır. Ayrıca savunma sanayii, nükleer ve termik santrallerde de yaygındır.

Çelik Boru Uygulamaları

İnşaat ve mühendislik ile otomobil üretimi üst çelik boru uygulamaları olarak adlandırılır. İnşaat ve mühendislik endüstrileri içi boş yapısal bölümler (HSS) kullanır. Bir çelik boru formu olan HSS genel olarak dikdörtgen, dairesel veya karedir. Kare ve dairesel HSS sütun olarak kullanılırken, dikdörtgen HSS farklı yönlerden yüklenmeye maruz kalan kaynaklı çelik çerçevelerde kullanılır. Otomobil üretimi 90’lı yılların başından beri giderek artan sayılarda bu boruları kullanıyor. Aracın iç parçalarında hassas borular kullanılır; yakıt enjeksiyonu, süspansiyon, yakıt enjeksiyonu ve araç kontrol sistemleri.

Kullanılacak sektöre göre farklı türlerde üretilir, üretilmesi gerekmektedir. Çelik türlerinin imalatı birbirinden farklıdır, birbirinden farklı ısıl ve darbesel işlemlere maruz kalırlar. Bu maruz kalma, çeliğin kullanılacağı yere göre kademelerden geçer ve en sonunda ihtiyaca göre şekillenir. Sağlam olması, dayanıklı olması, uzun ömürlü olması ve üretim amacına uygun şartlar altında kullanılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Batı Group Havayolu Taşımacılığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap