İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?
 3. Çocuklar İçin Güvenli İnternet Hizmeti Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Çocuklar İçin Güvenli İnternet Hizmeti Nedir ve Nasıl Uygulanır?

guvenli internet

İnternet yani inter: arası , net: ağ sözcüklerinin birleşiminden oluşan pek çok bilgisayar sisteminin birbirine bağı bulunduğu büyüyen devasa bir iletişim ağıdır. İnsanların; saklama ve paylaşma ihtiyaçlarından doğarak gelişen bir bilgi denizi ve devamlı gelişip büyüyen dev bir kütüphanedir. İnternet insanların bilgi değiş tokuşunu sağlayan ve kendince yazılı kuralları bulunmayan bir topluluktur. Fikir ve düşüncelerin serbestçe söylenegeldiği bir platformdur. Alışveriş, bankacılık, gazete, gibi uygulamalara erişim kolaylığı sağlayan internetin hayatı yararlarının yanında zararlarının da bilindiği bir sosyal ağdır. Özellikle çocukların kontrolsüz internet kullanımı, psikolojik hastalıklara ve hatta intihara kadar sürükleyici zararlara sebep olmaktadır. Ebeveynlerin her zaman çocuklarının internette ne ile meşgul olduğunu kestirmeleri ne yazık ki mümkün değildir. Bunun için, güvenli ağ hizmetlerinden yararlanmak ve gerekirse erişim kısıtlaması yolu ile çocukları internetin zararlı ortamlarından korumak mümkündür.  İşte bazı yöntemler:

 • Evde kullanılan bilgisayarların kullanıcı hesapları kişiye özel olmalıdır. Herkesin ayrı kullanıcı hesabı bulunmalıdır.
 • Ebeveynlerin hesabında Administratör hesabı olmalıdır. Bu tür hesapların parolasını asla çocuklar bilmemelidir.
 • Çocukların parolayı öğrendiğini düşündüğünüz zaman dilimlerinde ise parola değişikliği yapınız.
 • Çocukların kullanıcı hesapları mutlaka standart kullanıcı hesapları olmalıdır.
 • Denetim masasından, kullanıcı hesabı ekle ya da kullanıcı hesabı kaldır seçeneğini kullanarak oluşturmak mümkündür.
 • Denetim masasından çocuğunuz için açtığınız hesaba tıklayınız.
 • Ebeveyn denetimi ayarla seçeneğine tıklayınız.
 • Ek denetimler kısmında, Aile koruması yazıyor ise seçmeniz gereken seçenek ‘hiçbiri’ olmalıdır.
 • Daha sonra ebeyn denetimleri kısmını açık hale getirin.
 • Zaman sınırlaması seçeneğini kullanın.
 • Karşınıza çıkan haftalık çizelge de fareniz yardımı ile günlük hangi saatler de bilgisayarın kullanılabileceğini işaretleyiniz. (Örneğin salı günü, saat 15.00 saatlerine kadar bilgisayar kullanımı engellenmiştir.) Böylece ekrana tıkanıldığında çocuğunuzun karşısına, ‘’Şu an zaman sınırlaması bulunmaktadır, daha sonra tekrar deneyiniz’’ uyarısı yer alacaktır.
 • Örneğin, saat öncesi çocuğunuz bilgisayarda oyun oyuyor ve erişim kısıtlaması saati geldiğinde bilgisayar otomatik olarak kapanır.
 • Çocuğunuzun bilgisayarda oynadığı oyun ve programları da engelleyebilirsiniz. ‘Yalnızca izin verdiğim programlara erişime izin ver’ seçeneğini aktif hale getirin.
 • Bu seçenek sonrası, bilgisayar programları denetlenir bu işlem birkaç dakika sürmektedir.
 • Tekrar izin vermek istediğinizde, işaretlediğiniz yasaklı programlardan işaretleri kaldırın. 

Her şeye rağmen unutmayın ki bilgisayarlar, internetler hiçbir şey çocuğunuzu sizin koruduğunuz kadar korumaz ve aile güveni vermez bu sebeple çocuğunuzla birebir ilgilenerek takip ettiği programları denetleyiniz. Böylece çocuğunuzun ilgi alanlarını da öğrenmiş olursunuz. Günümüzde bilgiye ulaşmanın en kolay yolu herkesin bildiği üzere internet ve paylaşım ağlarıdır. Vodafone, Türkcell ya da Türk Telekom gibi iletişim ağı şirketlerinin çocuklar için güvenli hizmet sunucu hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanarak da çocuğunuzu internetin zararlı ortamlarından koruyabilir ve gözetleyebilirsiniz.

Çocuklarımız servetimizdir, geleceğe onlarla adım atarız!

Bir önceki yazımız olan Web Sitesi Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde web sitesi hazırlama, web sitesi nasıl hazırlanır ve wordpress kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap