1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Çocuklara Okulu Sevdirmenin 7 Yolu

Çocuklara Okulu Sevdirmenin 7 Yolu

okula giden cocuk

1.Okula dair tedirginliklerinizi çocuklara yansıtmayın!

Bir ebeveyn için Dünya üzerindeki en değerli varlık çocuklarıdır. Çocukları okula başlayan bireylerde ister istemez heyecanla karışık bir tedirginlik duygusu açığa çıkar. Bu durum çok normaldir. Hepimiz çocuklarımız için endişe duyarız. Ama bu endişelerimizi çocuğumuza yansıtmamamız gerekir.

Öncelikle çocuğunuz için gerekli şartları sağladığınıza ve onu istediği okula yazdırdığınıza emin olmalısınız. Siz farkında olmadan çocuğunuz okula giderken ona sık sık uyarılarda bulunmanız onu okuldan soğutacaktır. Ebeveynler bu konuya çok dikkat edelim. Sizin ona yansıttığınız bu duygular onda “Acaba okulda sorun mu yaşayacağım?” sorusu ve isteksizlik hissini ortaya çıkarır. Elbette çocuğunuzun arkadaş çevresini, öğretmenlerini, çevrenin güvenliğini araştırın ama bunları yaparken çocuğunuza bu duygularınızı lütfen yansıtmayın.

2.Çocuğunuzun okuluna her gün gitmeyin!

Evet, yanlış duymadınız… Çocuğunuzun okuluna her gün gitme paranoyalığından derhal vazgeçin. Çünkü çocuklar okulda ebeveynlerini gördüklerinde savunma mekanizmaları ebeveynleri üzerinden oluşabilmektedir. Ayrıca ailelerin okula yaptığı sık ziyaretlerle çocuktaki güven duygusu varsa sıfıra iner, yoksa hiç oluşmaz. Okul fobisi olan çocukların aileleri ise okula çocuğunuzun görmeyeceği saatlerde kısa ziyaretlerde bulunarak içini rahatlatabilir.

3.Çocuğunuzun en büyük destekçisi siz olun

Unutulmamalıdır ki eğitim aile de başlar. Çocuğunuza herkesten önce siz destek olun ve atacağı adımlarda onu teşvik edin. Yanlışlarını yüzüne vurmayın. Yeni arkadaşlar edineceği hususunda onu destekleyerek okulu sevmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğu sosyal ve akademik hayata karşı teşvik etmek gelecek nesillerimiz için atacağınız çok önemli bir adımdır.

4.Okula gitmek istemeyen çocuğa kızmayın

Ünlü bir psikolog, cezaların ve azarlamaların doğada hiçbir açıklaması yoktur! Diyerek konuyu özetlemiştir. Yani şu demek oluyor ki, doğa da azarlamak ve kızmak adına hiçbir ayrıntı yoktur ancak ve ancak geri bildirim vardır. Örneğin zehirli bir mantar yediğinizde mantarın size geri dönüşümü zehirlenmedir, çocuklarla olan ilişkilerimizde aynen böyledir.

Sert tutumlarla çocuğu iyice okuldan uzaklaştırırsınız. Okula gitmeyi neden istemediğini anlayarak sorunun çözümüne inilmelidir.

5.Okula gitmeyen çocuğa ceza vermeyin

Okula gitmeyen çocuğunuza ceza vermeyin. Bırakın o gün okula gitmesin,  sıkılacaktır çünkü muhtemelen yaşıtı olan bütün çocuklar okulda olacaktır. O gün ona belli etmeden oyunlarına iştirak etmeyin ve rol model olun. Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız bunu asla unutmayın

6.Dikkat çekici okul eşyaları

Okul alışverişinde onun dikkatini çekecek renkli cıvıl cıvıl eşyalara yönelin. Örneğin okul kaplıkları onun sevdiği bir çizgi filmin kahramanlarından oluşsun. Rengârenk kalemler alın ah okul yılları… Hangimiz okul alışverişinde kırtasiyedeki okul araçlarından büyülenmedik ki?

7.İyi uyku düzeni, Güne pozitif bakış

Sabahın köründe çalan alarm sesi.. Herkesin nefret ettiği o ses ve çocuklar üzerinde bıraktığı etkiyi düşünün. Bu sebeple çocuklarınızı kendi sesinizle uyandırın. Ona kahvaltı da sevdiği ürünlerden hazırlayın. Sol tarafınızdan kalkmanız halinde çocuğunuzda bu durumdan etkilenecektir. Kahvaltı da okulda bu gün arkadaşlarının onu beklediğini oynayacakları oyunları vs. güzel vakit geçireceği anları ona hatırlatın.

Eh ne diyelim, okula yeni başlayan bütün miniklere başarılar ailelerine de bol bol sabır dileklerimizle J

 

Bir önceki yazımız olan En Güzel ve En Anlamlı Kurban Bayramı Mesajları başlıklı makalemizde 2019 bayram mesajları, bayram mesajı ve bayram mesajları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap