İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. Çocuklarda Konuşma Bozukluğunun Sebepleri

Çocuklarda Konuşma Bozukluğunun Sebepleri

gulen cocuk

Bir çocukta birçok sebeple konuşma bozukluğu olabilir. Fakat daha sonra bu sorunun çocukta kaygıya, fobiye dönüşmemesi için en geç üç yaşına kadar konuşma gelişimini tamamlaması ve sorunlar varsa çözümüne gidilmesi gerekmektedir. Özellikle konuşma problemi olan çocuklarda okul fobisi oluşmaktadır. Anne babalar çocukları okula başlamadan sorunları ortadan kaldırmaya çalışmalıdırlar.

Uzmanlar nörolojik ya da fizyolojik sebeplerle konuşma bozukluğu olabileceğini söylemekteler. Örneğin, kelimelerin akıcılığında seslendirmede bir sıkıntı vardır. Yani organlar işlevini tam olarak yerine getirememektedir.

İnsan konuşmayı çevresinden öğrenir.  Duyduklarını taklit eder. Zaten doğarken de konuşmayı öğrenebilme kabiliyeti  ile doğar. Yalnız duymalıdır ki söyleyebilsin. Çocuk sesleri doğru algılamalıdır ve konuşma organları sağlıklı olmalıdır. Çocuklardaki konuşma bozukluğunu uzmanlar dörde ayırmaktadırlar 1-kekemelik,  2- artikülasyon bozukluğu, 3- özgün konuşma, 4- gecikmiş konuşma

Kekemelik; konuşmanın akıcılığında bir  sorun vardır. Heceler uzatılır, tekrar söylenir kararsız kalınır. Eğer çocuk iki aydan daha uzun süre bu durumdaysa doktora gitmek gereklidir. Korku, stres kekemelik sebebi olabileceği gibi genetik bir sebebi de olabilir. Bazen de zihinsel gelişimi çok hızlı seyreden çocuklarda görülmektedir.

Artikülasyon bozukluğu; R yerine y demek gibi sesleri birbirinin yerine kullanmaktır.

Buna konuşma organlarındaki bozukluk, yarık dudak yarık damak gibi sebep olabileceği gibi ağız ve yüz kaslarını düzgün kullanamaması da sebep olabilir.

Özgün konuşma; Havaleler, zor doğum ve düşme gibi sebeplerle başın arka kısmının zarar görmesi sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çocuk, cümle yerine sözcük kullanır, sözcükler tekrar eder, bazı sözcükleri atlar yani kendine göre bir konuşması bardır.

Gecikmiş konuşma; bir çocuk 2,5 yaşına geldiğinde konuşabiliyor olmalıdır. Ama 3 yaşına geldiği halde hala hiç bir kelime konuşamamış ise hemen doktora gidilmelidir. Çocuk 5 yaşını geçtiği halde hala düzgün konuşamıyorsa öğrenme güçlüğü olabilir. Eğer böyle bir şey varsa ses egzersizleri yapılmalıdır.

Çocuğun tedavisine muhakkak 5 yaşından önce başlanmalıdır. Ne kadar geç kalınırsa o kadar geç sonuca ulaşılır. Hatta zaman uzadıkça kişilik problemler ile de uğraşılmak zorunda kalınabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Topuklu Ayakkabılar Rahatlığı Ve Şıklığı Bir Arada Sunuyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap