1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Dedemin Bakkalı Özeti

Dedemin Bakkalı Özeti

Dedemin Bakkalı, esasen minikler için yazılmış bir kitap olsa da özeti okuduğunuzda aslında yetişkinlere de hitap edeceğinin farkına varacaksınız. Kimi zaman gülüp kimi zaman ders çıkaracağımız eğlenceli bir eser olmuş.

Romanın Yazarı Şermin Yaşar

Bir kitabın sürükleyici olmasında konunun önemi ne kadar çoksa üslubun da önemi bir o kadar fazladır. Şermin Yaşar, keyifli bir anlatım ile kaleme almış, bu sayede hiç sıkılmadan bir çırpıda okunmasını sağlamış.

Kendisi 38 yaşında ve Almanya’da doğmuş. Ülkemizde eğitiminin tamamlayarak yazarlığa adımını atmıştır. Kısa zamanda birçok kitap yazmıştır ve hepsi de çocuklara hitap etmektedir. Çünkü çocukları yetiştirdiğinizde bütün dünyayı değiştirebilirsiniz.

Kitabın özetini okuduktan sonra genç yazarın ne kadar başarılı olduğu yorumu sizlere kalıyor.

Dedemin Bakkalı Karakterleri

Kitabın özetine geçmeden önce karakterlerden kısaca bahsetmek istiyorum.

Şermin: Bir iş yapmak isteyen ve sonunda bakkal olmayı tercih eden kişidir.

Bakkal dedem: Elinden gazetesi düşmeyen, 5 vakit namazını ihmal etmeyen bir karakterdir.

Kahveci dedem: Bir masada oturur, gazetelere göz atar, oraleti çok sever.

Annem: Sürekli Şermin’e sinirlenir durur ama ona da gereken ilgiyi göstermez.

Müşteriler: Eğlenmek sürekli Şermin’e laf atarlar ve büyük çoğunluğu ileri yaştan oluşur.

Arkadaşlarım: Köy yerinde malumunuz fazla bir yer olmadığını için cümle alem bakkal civarında toplanır.

Dedemin Bakkalı Kısa Özeti

Kitabımızın kahramanı küçük kız, ticarete oldukça ilgilidir ve bunun için önünde dedesinin bakkalı gibi büyük bir fırsat vardır. Dedesine daha çok kazandırmak için bazı parlak fikirleri vardır. Tabii, küçük olduğu için hepsi umursanmaz ama birkaçını denerler.

Bakkala gelen her müşteriden bir pay çıkararak yenilikler deniyordu ama şans yüzüne bir türlü gülmüyordu. İnsanları yeniliklere alıştırmak zordu ve Şebnem de bunu yaşadı.

Şebnem bazen fırsatçılık yapmaya çalıştı, almak zorundalar diyerek iki misli fiyata satmak istedi ama ters tepti. Aslında çok iyi yürekliydi, birçok kişiye yardım etmeye çalışıyordu. Ama ticari hırsları bazen böyle hamleler yaptırıyordu.

Bir gün bakkala zengin birileri geldi ve ailenin annesi paketli ürünler zararlı diyerek bir şey satın almak istemedi. Şebnem de organik turşu gibi ürünleri bakkalda satmaya karar verdi. Ev yapımı börekler de vardı. Tabii, dedesi ona da sıcak bakmadı.

Yaptığı ticari hamleler sonrası müşterilerin artacağı yerde azalmaya başlamıştır, bu duruma dedesi sinirlenir. Bir gün, teyzenin birisi ağrı kesici ister, aslında satılması yasak olmasına rağmen evden aldıklarını satmaya başlar ve mahallede herkes bakkalda hap satın alır.

Şebnem Doktora Yakalanır

Bir süre sonra olay Doktorun kulağına gider. Müşteri kılığında bakkala girer ve ağrı kesici ister, tabii küçük kız hemen satar ve olaylar tam da burada kopar. Bu işleri bırakıp okumasını ve Doktor olmasını ister. Şebnem bir süre eve kapanmak zorunda kalır.

Dedemin Bakkalı kitabı 200 sayfadan oluşuyor, biz sizlere kısaca özet geçtik. Çocuk karakteri üzerinden yürüyen bir kitap olduğu için kitapta görseller de yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Suç ve Ceza Özeti- Dostoyevski başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap