1. Ana Sayfa
  2. Çözüm Merkezi
  3. Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yollar Nelerdir?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yollar Nelerdir?

dis agrisi

Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yollar Nelerdir?

İnsanın en önemli organlarından biri de dişleridir. Uzmanlar dişlerin günde en az iki defa fırçalanması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Dişlere özenle bakılması gerekir. Eğer dişler bakım görmezler ise kısa sürede çürürler. Öte yandan diş iltihaplanmaları başlar, dişler incelip kırılabilir ve buna benzer olumsuz durumlar yaşanabilir. Bu olumsuz durumlar ile özellikle çürüyen dişler inanılmaz derecede ağrı yapar. Bundan dolayı hiç kimse diş ağrısı çekmek istemez ve adeta ağrıyan diş bir kâbus gibi insanı çok rahatsız eder.

Diş Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Diş ağrıları insanın günlük yaşam kalitesini düşüren ve üzerinde durulması gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Diş ağrılarının sebepleri olarak; başta dişlerin çürümesi, diş eti iltihaplanmaları, yirmi yaş dişlerin çıkması, dişin kırılması ve daha önceden varsa diş dolgularını sayabiliriz.

Diş ağrılarının sebebinin teşhis edilebilmesinin ve ağrıları dindirmenin en etkili yöntemi hiç zaman harcamadan bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Fakat diş ağrısını çekenler çok iyi bilirler ki son derece insanı çaresiz bir duruma sokabilir. Bundan dolayı hasta kişi derhal doktorun yolunu tutmalıdır. Öte yandan doktora muayene olana kadar geçen sürede diş ağrılarınızı dindirmek gayesiyle aşağıdaki doğal olan yolları kullanabilirsiniz. İşte size, diş ağrısına iyi gelen doğal yolları derledik.

Karanfili ve Karanfil Yağını Evinizden Eksik Etmeyin!

Diş ağrısını hafifletmede en etkili yöntem karanfil yağıdır. Birkaç damla karanfil yağını temiz bir pamuğa damlatıp ağrıyan dişinizin üzerine hafif baskı uygulayın. 10 – 15 saniye aralıklarla bu uygulamayı yapınız. Ayrıca uygulamadan sonra ağrıyan dişinizin üstüne bir parça karanfili koyun ve karanfili çiğneyerek hafif hafif ezin. Bir süre sonra dişinizin ağrısında hafifleme hissedeceksiniz. Daha sonra diş ağrısının geçtiğine şahit olacaksınız.

Karabiberi Mutlaka Deneyin!

Evinizde bulunması gereken ürünlerden birisi de karabiberdir. Çünkü karabiber, diş ağrılarının giderilmesine ve diş eti iltihaplanmalarına son derece iyi gelen bir üründür. Kullanımı ise şöyledir; ilk önce sıcak olan bir bardak suya bir tatlı kaşığı kadar karabiberi dökün ve bu karışımı beş dakikalığına demlenmeye bırakın. Beş dakika boyunca demlenen bu karışımı, bitinceye kadar ağzınızda gargara yapın.

Yanağınıza Buz Kompresi Uygulayın!

Diş ağrısının olduğu bölgeye yanağınızdan buz kompresi uygulayabilirsiniz. Bu uygulama diş ağrınızın geçmesine bir nebze de olsa yardımcı olacaktır.

Her Derde Deva Çörek Otu!

Her derde deva olan çörek otunu diş ağrısını yok etmek içinde kullanabilirsiniz. Nasıl mı? İki su bardağı elma sirkesini alınız ve içine bir yemek kaşığı kadar çörek otunu koyunuz. Bu karışımı kaynatınız. Kaynayan karışımı soğumaya bırakınız ve ardından karışım bitene kadar düzenli aralıklarla ağzınızda gargara yapınız. İşte bu kadar!

Salatalık Rendesi Yapın!

Bir adet salatalığı tabağa rendeleyin ve üstüne bir çay kaşığı kadar tuzu ilave edin. Sonrasında tuzla birleşen salatalığı güzelce ovun. Elde ettiğiniz salatalıktan bir kısmını alın ve ağrıyan dişin üstüne koyun ve on dakika boyunca bekletin. Bu işlemi en az üç defa yaptığınızda diş ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.

Yukarıda diş ağrısına iyi gelen doğal yolları istifadenize sunduk. Lakin diş ağrılarını geçirmede verilen bu uygulamaların geçici olduğunu unutmayın. Diş ağrısı tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Derhal bir hekime muayene olmanız, adınıza yapacağınız en iyi şey olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kolay Para Biriktirmenin En İyi 5 Yolu başlıklı makalemizde kolay para biriktirme, nasıl para biriktirilir ve para biriktirme tüyoları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap