İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Diş Dolgusu Tedavisi

Diş Dolgusu Tedavisi

diş implant

Genel olarak diş sağlığı toplum tarafından ikinci plana atılmakta ve pek fazla önemsenmemektedir. Bu durum, ilerleyen dönemde dişlerin yapısının bozulmasına ya da çürük oluşumunun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca diş kaybının yaşanmasıyla birlikte gerek estetik gerekse de fonksiyonel açıdan sorunlar peşi sıra gelmektedir. Tabii ki diş dolgusu bu tür sorunların ardından uygulanan etkin tedavi yöntemlerinden birisidir. Özellikle dişte ortaya çıkan çürüğün ve buna bağlı unsurların tamamen temizlendikten sonra oluşan boşluğun dolgu ile kaplandığını belirtmek mümkündür. Tedavi, gerek orijinal dişin korunmasını sağladığı gerekse de uygun fiyatlı olmasından ötürü yoğunlukla tercih edilmektedir. Yani siz de standart bir diş hastanesine giderek çürük dişinizi temizletebilir, ardından dolgu ile gündelik hayatınıza aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Diş Dolgusu Nedir

Diş dolgusu, daha önce de söylendiği gibi herhangi bir çürük ya da dişte oluşan deformasyonun ardından oluşan boşluğu doldurmak için kullanılan özel bir tedavi yöntemidir. Kompozit, altın ya da gümüş renkli dolgular dişteki boşluğa uygulanmakta ve kuruduktan sonra çok uzun yıllar dolgunun dişi koruması mümkün hale gelmektedir. Tabii ki diş dolgusu fayda etmediği zamanlarda implant ya da diğer tedavi seçeneklerinin gündeme geleceği de unutulmamalıdır. Bütün diş hastanelerinde uygulanan diş dolgusu tekniğinin yıllar geçtikçe çok daha profesyonel bir hale geldiği rahatlıkla paylaşılabilmektedir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır

Diş dolgusu yapmadan önce uzman diş hekimi genel olarak ağız ve diş muayenesini yapmaktadır. Sonrasında ise çürük olan diş belirlenerek belirli teknikler ile bu çürüğün oyulmak suretiyle temizliği gerçekleştirilmektedir. Tabii ki çürük ve çürüğe bağlı ortaya çıkan unsurların ortadan kaldırılmasının ardından diş içerisinde bir boşluk meydana gelecektir. Bu boşluktan dişin tekrar çürümemesi ve fonksiyonunu kaybetmemesi için dolgu tekniği kullanılmaktadır. Diş arası özel bir malzeme ile doldurulduktan sonra hasta gündelik yaşamına geri dönebilecek, türlü yiyecekleri rahatlıkla tüketebilecektir. Sonuç olarak diş dolgusu, pratik, ucuz ve aynı zamanda sağlıklı bir tedavi yöntemidir. Bu arada tedavi, mutlaka uzman hekimin tavsiyesiyle uygulanmalı ve hasta tek başına karar vermeye çalışmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan İmplant Fiyatları Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap