1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. Dünya’daki En Garip 7 Batıl İnanç

Dünya’daki En Garip 7 Batıl İnanç

nazar-boncugu

Günlük yaşantımızda tam olarak nereden geldiği belli olmasa da bazı batıl inançlara inanılmaktadır. Bunlardan en basiti kara kedinin uğursuzluk getirdiğine inanılmasıdır.

Ancak bazı ülkelerde o kadar garip batıl inançlar var ki; gerçekten şaşıp kalacaksınız. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan batıl inançlara geçelim:


Çanta ve cüzdan yere konulursa uğursuzluk getirir. – Brezilya

brezilya-canta-batil-inanc

Brezilya’da çanta ve cüzdanların yere konulmasının bereketi kaçıracağına ve huzursuzluk getireceğine inanılıyor. Bu yüzden çoğu yerde çanta askılıkları kullanılmakta.


Örümcekleri öldürmek evi yangınlara karşı korumasız hale getirir.- Katar

katar-orumcek-batil-inanci

Katar’da çok yaygın olan batıl bir inanca göre örümcekler asla öldürülmemelidir. Örümceklerin yangınları söndürmekte fayda sağladıkları düşünülüyor.


Perşembe ve Cuma günleri tırnak kesmek uğursuzluk getirir. – Hindistan

hindistan-tirnak-kesme-batil-inanci

Hindistan’da ortaya çıkan bir batıl inanca göre Perşembe ve Cuma günleri tırnak keserseniz, evinize ve ailenize büyük uğursuzluk getireceğine inanılır.


Tahtaya vurma batıl inancı. – Dünya’nın çoğu yeri

turkiye-tahtaya-vurmak-batil-inanc

Tahtaya vurma batıl inancı her ne kadar Türkler tarafından fazlaca uygulansa da aslında kökleri M.Ö. 2000 yıllarında meşe ağaçlarının sağlamlığını vurarak test eden insanlara dayanmaktadır.

Bu inanca göre tahtaya vurduğunuzda nazar değmez, kötülükler ve bela da ortadan kalkar.


Dört yapraklı yonca uğur getirir ve kem gözlerden korur. – Hristiyanlar, İrlandalılar

hristiyanlar-ve-irlanda-dort-yaprakli-yonca

Hristiyan insanlarca; dört yapraklı yonca çok nadir bulunduğundan tanrıdan gelen bir hediye olarak görülmüş ve uğur getirdiğine inanılmış. İrlandalılara göre de dört yapraklı yoncanın insanı kem gözlerden koruduğu düşünülmektedir. Bu yüzden çoğu kişi yanında dört yapraklı yonca ile dolaşır.


Kafaya kuş pislemesi şans ve para getirir. – Türkiye

kus-pislemesi-turkiye-batil-inanci

Aslında çoğu kişinin yaşadığı bir olay olan kafaya kuş pislemesi olayının neden şans ve para getirdiğini sormuyor değiliz. Fakat Türkiye’de bulunan bu batıl inanca göre eğer kafanıza bir kuş pislerse bu size şans ve para getirir.

Bu inanıştan olsa gerek; ülkemizde çoğu insan, kafasına kuş pislediği zaman milli piyango, iddaa, at yarışı vb. oynamaktadır.


Muz yemek sınavlarda başarısızlığa sebep olur. – Vietnam

vietnam-muz-batil-inanci

Vietnam’daki bu inanışa göre eğer sınavdan 1 hafta önceki süre içerisinde muz yerseniz sınavlarınızın çok kötü geçeceğine ve başarısız olacağına inanılıyor.

“Hayır yani, hiç kimse mi denememiş muz yemeyi?” diyor insan.


Bu yazımızda elimden geldiğince en ilginç bulduğum 7 garip batıl inancı sizler için derledim. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Takipte kalın, hoşçakalın.

Bir önceki yazımız olan Afrika Hakkında İlginç Bilgiler başlıklı makalemizde afrika, afrika bilgiler ve afrika hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

  1. Muz yeme olayını anlayamadım, ne alaka acaba?

  2. Örümcek olayı çok acayip geldi bana, öleceğini bilse bile öldürmezler heralde.

  3. 4 sene önce

    Kafaya kuş pislemesi – Türkiye gülümsedim birden.. Bir kez başıma gelmişti hemen milli piyango bileti almıştım. Sonuç amorti bile çıkmadı. Teşekkürler güzel makale idi.