1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. Dünya’nın En Büyük Piramidi: Great Cholula

Dünya’nın En Büyük Piramidi: Great Cholula

büyük cholula piramidi

Çoğumuz en büyük piramitlerin Mısır ülkesinde olduğunu düşünsek de 1900lerin başında keşfedilen ve Meksika’nın başkenti Meksiko City’de bulunduğunu bence tahmin etmemişizdir. Gelin, hep birlikte Dünya’nın en büyük piramidi hakkında bilgi sahibi olalım.

Size, “Dünyanın en büyük piramidi nerede bulunur?” sorusunu sorsak eminim ki bu yazıyı okumadan önce düşünmeden Mısır cevabını verebiliriz. Ancak Science Alert sitesi ve dergisine göre Dünya’nın en büyük piramitleri Meksika’nın başkenti Meksiko City’de bulunuyor.

Azteklerden günümüze kadar ulaşan, bir çok uygarlığa tanık olan ve Meksiko City’nin dağlık kısmında bulunan Büyük Cholula Piramidi, Mısır’ın en büyük piramidinin yaklaşık 4 katı büyüklüğünde. 1900lü yıllara kadar hiçbir şekilde bulunamayan ve görülmeyen bu piramidin bulunduğu alan gerçekten duyanları hayrete düşürüyor. Toplam yüksekliği 55 metreyi bulan ve 450x450m boyutlara sahip olan piramit 1900lü yıllara kadar nasıl keşfedilmedi açıkçası merak konusu.

Azteklerin tanrılarından olan Quetzalcoat’a ithaf edilerek yapılan piramit, günümüzde ise turistler için bulunmaz bir nimet niteliğinde.

Bir önceki yazımız olan Avrupa'nın En Yaşlı Ağacı: Adonis başlıklı makalemizde adonis ağacı, avrupanın en yaşlı ağacı ve dünyanın en yaşlı ağacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. Meksika’da piramit mi varmış hocam. 🙂 Bence mutlaka oranın yerlileri biliyordur da bunun bir piramit olduğunu çok değerli bir tarihi eser olduğunu bilmiyorlardır.

  2. Aslında en büyük piramitler çinde ve Türkler tarafından yapılmış ancak büyük bir gizlilik içinde saklanıyor bu konuyuda araştırabilirsiniz.