İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İlginç Bilgiler
 3. Dünyanın En Eğitimli Ülkeleri

Dünyanın En Eğitimli Ülkeleri

egitim

Dünya üzerinde ülkeler arasında istatistik tutan pek çok firma ve kuruluş yer almaktadır. Dünya Ekonomik Forumu da bu kuruluşlar arasında yer almaktadır. Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan yıllık Küresel Rekabet Raporu’nda dünyanın en eğitimli ülkeleri listelenmiştir. Sizlere bu makalemizde dünyanın en eğitimli ülkeleri hangileridir? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Dünyanın En Eğitimli Ülkeleri:

 • Singapur: Singapur ülkesi tarafından oluşturulan eğitim sistemi dünyanın en çok kullanılan ve kabul edilen eğitim sistemi arasında yer almaktadır. Singapur’da uygulanan eğitim sistemi yoğun ve disiplinli bir sistemdir. Genellikle Fen ve Matematik alanında etkili bir eğitim sistemi oluşturulduğu rahatlıkla görülebilmektedir.
 • Finlandiya: Finlandiya’nın eğitim sistemindeki başarısı tamamıyla eğitici öğretmenlerden kaynaklanmaktadır. Finlandiya da öğretmenler ülke mezunlarının en başarılı kişileri arasından seçilmektedir. Seçilen bu öğretmenlerin aynı zamanda yüksek lisans derecesi olması da gerekmektedir.
 • Hollanda: Hollanda eğitim derecesi açısından pek çok kurum ve kuruluşun ilgi odağı olmuştur. Üniversite mezun sayısı diğer ülkelere oranla daha fazladır. Bunun yanı sıra daha da eğitimli olduğu bilinmektedir.
 • İsviçre: Avrupa Birliği ortalamasına göre yılda öğrenci başına düşen eğitim gideri 15.000 Dolar civarındadır. İsviçre’de 25-65 yaş aralığındakilerin tümü orta öğretim mezunudur.
 • Belçika: Üniversite muzunu olup da iş bulamayan yoktur. Belçika da üniversite mezunlarının sadece 3’lük kısmı işsizdir. Öğretmen maaşları ise oldukça fazladır. Bu ise eğitim kalitesine yansımaktadır.
 • Danimarka: Ülke zenginliğinin büyük bir kısmını ülke eğitimine harcamaktadır. Eğitim kurumlarına verilen bu büyük destek öğrencilerin hem teknolojik ihtiyaçlarını hem de bilgi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamaktadır.
 • Norveç: Eğitime desteğe en çok önem veren ülkelerin başında gelmektedir. İlköğretim ve ortaöğretimde öğrenim gören ülke öğrencilerine yaklaşık olarak 11000 Euro harcama yapıldığı bilinmektedir.
 • ABD: Ülkenin nerdeyse yarısı üniversite eğitimi görmektedir. Bu oran ise Amerika Birleşik Devletlerinin eğitimde ön sıralara yükselmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra eğitime harcanan destekte oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Atıkların Doğaya Verdikleri Zarar ve Yok Olma Süreleri başlıklı makalemizde atıkların doğada çözünme süreleri, atıkların doğaya verdikleri zarar ve yok olma süreleri ve atıkların doğaya zararı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap