1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Dünyaya En Yakın Yıldızın Yanında Yaşanabilir Bir Gezegen Bulundu!

Dünyaya En Yakın Yıldızın Yanında Yaşanabilir Bir Gezegen Bulundu!

yaşanabilir dünya

İnsanlar sürekli ileride bir problem çıkmaması amacıyla yaşanabilir başka gezegenler aramışlar ve bulmuşlardır. İşte bu gezegenlerden biri de Dünya’ya en yakın yıldızın yani bilimsel adıyla Proxima Centauri yıldızının yörüngesinde ilerleyen Proxima b isimli gezegen.

ESO teleskopları ile keşfedilen bu gezegen, Proxima Centauri yıldızının etrafını 11 günde dolanıyor. Yaşanabilir olmasının en büyük sebeplerinden biri de sıcaklığı sayesinde su burada sıvı halde bulunabiliyor. Dünya’dan biraz daha büyük olan gezegenin tüm bilgileri 25 Ağustos’ta Nature adlı bir dergide yayınlandı. Güneş sistemimize yaklaşık 4 ışık yılı mesafede bulunan gezegen, çıplak gözle görülemeyecek kadar sönük durumda. Ancak Alpha Centauri AB isimli çok parlak bir yıldız çiftine yakınlığından dolayı bu olay bir problem sayılmamaktadır.

proxima yıldızları

Çok önemli bir olay olarak görülmesi sebebi ile Dünya’nın birçok yerinden bilim adamları eş zamanlı olarak teleskoplarla bu gezegeni incelediler. Hatta o kadar önemsendi ki Pale Red Dot sitesinde bile gezegen hakkında bir makale yayınlandı.

Yayınlanan bilgilere göre gezegene ulaşan ışık enerjisi, Dünya’ya ulaşan enerjinin yaklaşık 3 katı kadar.

ESA tarafından yayınlanan videoyu buradan izleyebilirsiniz:

 

 

Bir önceki yazımız olan NASA Tarafından İlk Kez Kara Delikten Çıkan Bir Şey Görüntülendi başlıklı makalemizde kara delikten çıkan cisim, kara delikten çıkan nesne ve kara delikten çıkan şey hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

  1. Bence diğer gezegenlerde yaşamı araştırmak yerine dünyamızı daha yaşanılabilir bir halde getirmemiz lazım.

  2. Sıcaklığın uygun olması pek birşey ifade etmez diye biliyorum. Sonuçta atmoferimizin dışında insanı kısa sürede yok edebilecek kadar radyasyon var. Orada su bulundurabilsekte radyasyondan korumak mesele olacak. O zamanda dışarının sıcak olması pek bir anlam ifade etmicek gibi.

  3. Furkan Kadıoğlu

    “Yaşanabilir” şartı değerlendirilirken radyasyon katılmıyor. Ancak haklısınız. Zaten 4 ışık yılı uzaklıktaki bir yere insan götürebilmek şu anda imkansız gözüküyor.

  4. Zaten yaşamın olduğu bir gezegen bulunsa bile bundan bizim haberimiz olmaz çok büyük bir kaos yaratabilir.

  5. Yeni yaşanabilir gezegenler keşfetmemiş lazım, insanlık dünya da doğmuş olabilir ama günümüz teknolojisinin yardımıyla insanlık dünya da yok olmayabilir, tabi ki kaderimiz neyse o olabilir ancak her türlü önlem alınmalı ve kolonileşme çalışmaları yapılmalı…