İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Fark Nedir?

EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Fark Nedir?

eft ve havale farkı
  1. Son yıllara baktığımızda internet ve telefon bankacılığı artık gişe bankacılığını geri planda bırakıyor. İnsanlar tek tıkla internet bankacılığı ile işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. İşte bu işlemlerde karşılarına bazı terimler çıkıyor. Bu terimlerden en çok kullanılan 2 terimin farkını sizlere kısaca açıklamak istiyorum. Bunlar EFT ve Havale.

EFT Nedir?

İlk olarak “EFT nedir?” bundan bahsedelim. EFT bankalar veya kurumlar arası para alışverişini sağlayan bir sistemdir. Mesela benim hesabım Ziraat Bankası’na kayıtlı. Ve sizin hesabınız da Akbank’a kayıtlı. Eğer ben size para göndermek istersem EFT işlemini yapmak zorundayım. Eğer benimle aynı bankaya kayıtlı olan birine para göndermek istersem Havale işlemini kullanmalıyım. 

EFT işlemini yaptıktan sonra paranız, eğer Pazartesi-Cuma günleri 17:30’a kadar yollarsanız 10-20 dakika içinde yatmaktadır. Fakat bazen gönderdiğiniz zamandan en geç 1 iş günü sonra diğer kişinin hesabına yatabilir. Burada dikkat etmeniz gereken olay 1 iş günü olayıdır. Yani eğer Cuma günü 17:30’dan sonra EFT işlemi yaparsanız paranız Pazartesi günü diğer kişinin hesabına geçer.

Bazı bankalarda da EFT anında yapılabilmektedir. Diğer çoğu bankanın internet bankacılığı sayfasında Hızlı EFT işlemi olarak bilinen bir işlem uygulanıyor. Bu işlem ile paranızı çok daha kısa bir süre içerisinde yollamanız mümkün.


Havale Nedir?

Şimdi de “Havale nedir?” konusuna gelelim. Havale bankalar arası değil banka içinde para alışverişini sağlayan sisteme verilen isimdir. Tekrar örnek verelim. Mesela benim hesabım yine Ziraat Bankası’na kayıtlı olsun. Sizin de aynı şekilde hesabınız Ziraat Bankası’na kayıtlı ise ben size para gönderebilmek için Havale işlemini kullanmalıyım.

Havale işlemini yaptıktan sonra paranız havale yaptığınız kişi tarafından kabul edilmelidir. Yani EFT’de olduğu gibi herhangi bir bekleme süresi söz konusu değildir. Bunun en büyük sebebi tabi ki tahmin edebileceğiniz gibi aynı banka içerisinde paranın dönmesinden dolayıdır.


EFT ve Havale Arasındaki  Farklar Nelerdir?

Kısaca anlattıklarımızdan EFT ve Havale arasındaki farkları sizlere bir başlık altında sunmak istiyorum:

  • EFT farklı bankalar arası para gönderimini sağlarken, Havale aynı banka içinde para gönderimini sağlar.
  • EFT işlemi, Havale işleminden daha pahalıdır.

Yani EFT ve Havale işlemlerini kısaca özetleyecek olursak. EFT, bankalar arası para alışverişini sağlarken; Havale, banka içinde para alışverişini sağlamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan DNS Nasıl Değiştirilir? - En Hızlı DNS Adresleri (2018) başlıklı makalemizde android dns adresleri, android dns değiştirme 2017 ve android dns nasıl değiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Artık cebe havale sayesinde EFT ye gerek bırakmamaya başladı bazı bankalar. Umarım hepsi bu sisteme geçer.

  2. Ben genelde havale tercih ediyorum ancak bazı zamanlar eft de gerekiyor. Yararl bir konu olmuş teşekkürler.