İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Eğitim Açısından Yoğun Olan Üniversite Bölümleri

Eğitim Açısından Yoğun Olan Üniversite Bölümleri

universite bolumleri

Üniversiteler, ülkenin hukuk, tıp, mühendislik, öğretmenlik, teknik personel gibi ihtiyaçlarını karşılayan yüksek eğitim veren okullardır. İyi bir mesleğe, teknik bir donanıma sahip olan herkes üniversite eğitimini alır. Bazı üniversiteler verdikleri eğitim bakımından zor ve meşakkatlidir. Bunlara sırasıyla bakacak olursak ilk sırayı tıp fakülteleri ve hukuk ile mühendislik fakülteleri alır.

Tıp Fakülteleri

İnsanların sağlıklarını koruma ve düzeltme, hastalık ve sakatlıklarını iyileştirme alanında çalışacak mezunlarının pratisyen hekim olarak göreve başlayacakları daha sonra uzman olabilmesi için Tıpta Uzmanlık ( TUS ) sınavına girmeleri gereken, temel eğitimin 6 yıl olduğu, eğitiminin Tıp Doktorluğu ve Temel Tıp Eğitimi Lisans Bölümü olarak verildiği oldukça yorucu ve masraflı ve giriş için yüksek puan gerektiren eğitimlerden biridir.

Tıp Fakültesinde okumak isteyen kişinin, kuvvetli bir belleğe sahip olması, derslere ilgi duyması sabırlı ve azimli olması, hoşgörü sahibi olması ve insanlara sevgi ve yardım etme isteğine sahip olması gerekmektedir. Oldukça yoğun bir eğitim hayatına sahiptir. Tıp alanındaki yenilikler hiç bitmediğinden her an yeniliklere hazır olunmalıdır.

Hukuk Fakülteleri

Ülkenin adalet teşkilatında görev yaparak, adaleti tesis edecek, hakim, savcı ve avukatların yetiştirildiği, derslerinin büyük çoğunluğunun hukuk derslerinden oluştuğu, mezun olunduktan sonra bile hakim, savcı veya avukat olarak atanabilmek için yazılı ve sözlü sınavlara tabi tutulduğu, girilmesi zor olan, yüksek puan gerektiren, hukuk ile ilgili ilerlemeler olduğu sürece eğitim hayatı hiç bitmeyen uzmanları yetiştiren üniversitelerdir.

Dersleri genel olarak sözel olup, ezbere dayalıdır. Sınav haftalarında çok yoğun bir plan yapılması gereken bu üniversitelerin bir de Adalet teşkilatındaki adliye ve diğer görevlilerin yetiştirildiği Adalet Fakülteleri bulunmaktadır.

Mühendislik Fakülteleri

Maden, Orman, İnşaat, Makine, Meteoroloji, Mimarlık, Genetik ve Uçak Mühendisliği gibi alanlardaki mevcut personel ihtiyacını gidermek için uzmanların yetiştirildiği eğitim kurumlarıdır. Sayısal ve analitik yeteneği güçlü olan, üretken, yenilikçi, girişimci, karmaşık problemleri çözme yeteneğine sahip insanları oldukça yoğun bir eğitimle buluşturan bölüm olup giriş için iyi ve hatırı sayılır bir puan almak gerekir. Yoğunluk açısından en yüksekte olan bölümler gün geçtikçe artmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İnternet Bankacılığı Nedir, Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde internet bankacılığı, internet bankacılığı açabilmek için ne yapmalıyım ve internet bankacılığı nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap