1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. Ergenlik Döneminde Anne Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular

Ergenlik Döneminde Anne Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular

ergenlik donemi

Ergenlik dönemi hem anne-baba için hem çocuk için çok zorlu bir süreçtir. Hem zor hem uzun bir dönem. Bu yüzden anne-babaların kesinlikle çocuklarını iyi tanımaları ve anlamaları gerekir. Bu süreçte çocuktan bir şey beklenemez. Tüm sorumluluk ailededir. Onları dinlemeli, dikkate almalı ve iyi gözlemlemelisiniz. Gerekirse bir uzmandan yardım almak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Öncelikle ergen çocuklarda görülen normal ve anormal davranışları gözden geçirelim.

Normal davranışlar; benlik duygusu artar. Sevdiğine sevildiğine inanır. Görüntüsünü değiştirmek ister kendinden önceki ergenleri örnek alır. Ruh haline göre bazen çok dağınık bazen çok titizdir. Normal şartlarda ebeveynleriyle konuşamayacağı şeyleri bu dönemde çok rahat paylaşır. Aileden uzaklaşır arkadaş çevresiyle yakınlaşır. Yasaklara kızar ve bunu ailesiyle paylaşır.

Normal olmayan davranışlar; eğitimiyle ilgili tüm kaygıları anne baba üzerine atar. Sevilmediğini düşünür, değersiz hisseder. Kendini karşı cinsle özdeştirir. Garip bir şekilde titiz, derli topludur ve ailesine uyum sağlar. Aynı hataları sürekli tekrarlar, ders çıkarmaz. Yalan söyler gerçek duygularını ifade etmez, sadece iyi olanları paylaşır. Kurallar konusunda nettir, ya kabul etmez ya boyun eğer. Kimseye değer vermez. Ailesi arkadaşlarından önce gelir.

Asla yapmamanız gereken davranışlar vardır. Bunlar, kesinlikle okul içerisinde çocuğunuzu bir başka öğrenciyle kıyaslamayın. Hafife almayın, küçümsemeyin, suçlamayın.  Sorunlarını asla küçümsemeyin.  Cinsel rol sergilemelerine karşı duyarlı olun. Asla arkadaşlarını eleştirmeyin. Ne kadar kızarsanız kızın ama onu yalnız bırakmayın, sevginizden mahrum etmeyin. Onunla gergin konuşmayın. Gerginliklerin had safhada olduğu zamanlar bir uzmana danışın. Asla kısıtlamayın ama fazlada serbest bırakmayın.

Çocuğunuzu anlamaya çalışırsanız bu süreci daha kolay atlatacağınıza eminim. Sevginizi gösterin ve sabırla yaklaşın.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Konuşma Bozukluğunun Sebepleri başlıklı makalemizde çocuklarda konuşma bozukluğu, çocuklarda konuşma bozukluğu neden olur ve çocuklarda konuşma bozukluğu nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap