1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?
 3. Et İşareti Nasıl Yapılır ?

Et İşareti Nasıl Yapılır ?

et-isareti-nasil-yapilir

Et İşareti nasıl yapılır ya da klavyede hangi tuşlara basmam gerekiyor? Farklı klavye türlerinde hatta farklı işletim sistemlerinde bu işareti nasıl çıkarabilirim düşüncelerine kapılmışsanız doğru yerdesiniz. Sizler için hazırladığım bu yazımızı dikkatle takip ettikten sonra kullandığınız cihaz ya da işletim sistemi her ne olursa olsun rahatlıkla çıkarıp işleminizi gerçekleştireceksiniz. Vakit kaybetmeden hemen Et İşareti Nasıl Yapılır ? Sorusunun yanıtına geçelim.

Tüm cihazlarda Et İşareti Çıkarma Yöntemleri

Günümüzde internet bu kadar yaygın bir şekilde kullanılırken maillerde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya başladı. Gerek iş yaşamımızda gerekse de özel hayatımızda yoğun bir mail trafiğimiz olabiliyor dolayısı ile de @ işaretine sürekli ihtiyacımız oluyor. Çünkü, mail göndereceğiniz bütün isimlerde @ işareti bulunmaktadır. Peki bu @ İşareti Nasıl Yapılır

Bilgisayarda Et İşareti Yapma Yöntemleri

Bildiğiniz gibi kullandığımız bilgisayarlarda iki ayrı klavye tipi bulunuyor. Bunlardan en yaygını “Q” tipi klavyeler olsa da geçmiş alışkanlıklarını değiştiremeyen bazı kullanıcılar “F” klavye kullanımını tercih edebiliyor. Her iki klavye tipinde de sizler için @ İşareti Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtını vereceğiz.

Q Tipi klavyelerde Et İşareti Yapımı

Q tipi klavyede 3 ayrı şekilde bu işareti çıkarabilirsiniz,

 • Alt Gr + Q (Alt Gr tuşuna eliniz basılı konumda iken “q” harfine basarak) çıkarabilirsiniz. – Tavsiye edilen ve en yaygın kullanılan yöntem.
 • Ctrl + Alt + Q (Ctrl ve Alt tuşlarına eliniz basılı konumda iken q harfine basın.)
 • Alt + 64 (Alt tuşuna eliniz basılı iken sırası ile 6 ve 4 tuşlarına ve elinizi Alt tuşundan çekin)

Türkçe F tipi klavyede Et İşareti Yapımı

Türkçe F klavye de@ işareti çıkarabilmek için yukarıdaki 3 metodun uyarlanmış halini anlatacağız. Sonuçta aynı mantık fakat tuşların yeri ve işleyişi değişiyor.

 • Alt Gr + F (Alt Gr tuşuna eliniz basılı konumda iken “f” harfine basarak) çıkarabilirsiniz
 • Ctrl + Alt + F (Ctrl ve Alt tuşlarına eliniz basılı konumda iken “f” harfine basın.)
 • Alt + 64 (Alt tuşuna basılı tutup 6 ve 4 tuşlarına sırası ile basın ve elinizi Alt tuşundan çekin)

Apple marka Macbook bilgisayarlarda @ işareti çıkarmak

Apple yazılımları da ülkemizde yaygın olarak kullanıyor. Yazılım içinde sektörde “İngilizce klavye” diye adlandırılan farklı bir klavye tipi mevcut. Onlar içinde yöntemini açıklayalım istedik. Shift + F2 yani Shift tuşuna eliniz basılı konumda iken F tuşuna basarsanız @ işaretini çıkartabilirsiniz.

Tüm Yöntemleri Uyguladım Et İşareti Çıkmıyor Diyorsanız…

Klavye tipine göre göstermiş olduğumuz yönlendirmeyi doğru yaptığınıza eminseniz ve buna rağmen @ işareti karşınıza çıkmamışsa bunun iki ayrı nedeni olabilir.

  1. Klavye ayarlarını bozmuş ya da değiştirmiş olabilirsiniz.
  2. Söz konusu kısa yollar için farklı bir işleyiş tanımlamış olabilirsiniz.

Et İşareti Nasıl Yapılır

Peki Bu Durumu Nasıl Çözebiliriz?

Bilgisayarınızdaki sağ alt köşede saat ayarı bulunuyor. Onun hemen yanında da “bilgisayar dil ayarı” olacak. Buraya tıklayın, Türkçe klavye kullanıyorsa sorun ayarla ilişkili değildir. Türkçe dışında farklı bir şey görürseniz değiştirip Türkçe yapabilirsiniz. Bu sayede de sorunu çözmüş olursunuz. Sağ alt köşede saatin yanından dil bölümüyle karşılaşmadıysanız bilgisayar ayarlarından Denetim masasına girerek klavye dilinin Türkçe olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer ikinci arıza tipi söz konusu ve et işareti yerine farklı bir pencere açılıyorsa, açılan pencere üzerinden kısayollar bölümüne girin. Girmiş olduğunuz sekmede kısayolun @ işareti için kullanılan yolla çakıştığını fark edeceksiniz. Burada herhangi bir değişiklik yapıp kısayolu farklı tanımlandırabilir ya da tamamen silebilirsiniz.

Tüm kontrollerinize rağmen @ işaretini çıkaramamış ve acil olarak kullanmanız gereken bir durum oluşmuşsa klasik kopya, yapıştır yöntemi vasıtası ile et işaretini taşıyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Alt Tuşu ile Sonsuzluk (∞) İşareti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap