1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. EURO 2024 Neden Türkiye’ye Verilmedi?

EURO 2024 Neden Türkiye’ye Verilmedi?

EURO 2024 Neden Türkiye’ye Verilmedi?
1

Türkiye EURO 2024 için daha önce 3 kez aday olmuştur. Bu yıl içinde Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2024)’e ev sahipli yapmak için aday olan ülkemiz yine düş kırıklığına uğradır. Defalarca tüm emek ve mesailerimizi harcayarak aday olduğumuz Avrupa Futbol Şampiyonasından yine hüsranla döndük. Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan takım UEFA tarafından belirlenmektedir. UEFA ilk kriter olarak şampiyonanın oynanacağı stadyumları değerlendirmektedir. Bu kriterlere nazaran bu şampiyonaya ev sahipliği yapmak isteyen ülkeler stadyumları ile ilgili proje sunmaktadır. Almanya ve Türkiye bu hususlarda sunmuş olduğu projelerle ön plana çıkmıştır. Almanya tüm stadyumları fiilen bitirmiş durumdayken maalesef Türkiye’nin ki sadece proje üzerinde kalmıştır.

Avrupa Şampiyonası Neden Türkiye’ye Verilmedi?

2024 yılında yapılacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası’nı (EURO 2024) kaybetmemizin en büyük nedenlerinden birisi ise bu stadyum problemidir. Türkiye Avrupa Futbol Şampiyonası için toplam 70 milyar euro yatırım sözü vermiştir. UEFA bu vaadi göz önüne bile almamıştır çünkü hâlihazır Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz rezervi bu oranı bulmamaktadır. Almanya ise dünyanın en büyük 4. Ekonomisine sahiptir. Bu ise UEFA’nın gözünü boyama oldukça yetmiştir. Türkiye tarafından sunulan projeye de yer alan bilgiye göre Atatürk Olimpiyat Stadyumu EURO 2024 öncesinde yıkılıp tekrar yapılarak şampiyonaya hazır edilmesi vaadidir. Aynı şekilde UEFA tarafından 2020 yılında düzenlenecek olan Şampiyonlar Ligi Finaline ev sahipliği yapmak için bu stat üzerinden başvuru yapılmıştır. Bu durum ise stadın hangi yıl yıkımına başlanıp yapılacağı konusunda UEFA tarafından kaygıya neden olmuştur. UEFA ise bu konuda ikna edilememiştir.

Şampiyonanın ev sahipliğini yapacak ülkenin neden Türkiye seçilmediğine dair UEFA Başkanı Aleksander Ceferin “Türkiye’de düzenlemenin bazı riskleri vardı. Türkiye’nin insan hakları aksiyon planı eksikti. Otel kapasitesi limitliydi. Birçok şehir için bazı endişeler vardı” şeklinde açıklamada bulunmuştur. Oysa belirtilen tüm durumlar için ülkemiz oldukça iyi durumdadır. Otel kapasitesi, şehir güvenliği vb. gibi bir çok konuda da Almanya’dan üstün olmamıza rağmen turnuva ırkçılık yüzünden bize verilmemiştir.

Bir önceki yazımız olan Kırbaç Kasırgası Nedir? Türkiye’de Kasırga Alarmı başlıklı makalemizde izmirde kasırga mı oldu, kasırga olacak mı ve kırbaç kasırgası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. adamsın reyiz almanyadan selam : D