1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Euro para birimi, yüzlerce milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır. Klavyelerde Euro işareti direkt olarak bulunmaz, bu yüzden nasıl yapılır? Sorusuna sıkça rastlıyoruz.

Klavyede Euro İşareti Yapmak

Günümüzde birçok kesim tablet, akıllı telefon ve bilgisayar kullanıyor. Doğal olarak; Dolar, Euro gibi para birimlerinin simgesini kullanmak istiyor. Klavye üzerinden Euro işareti yapmak için 3 farklı yöntem yer alıyor.

  1. En kısa yoldan Euro işareti (€) yapmak için Alt Gr ve E’ye birlikte basmanız gerekiyor (Alt Gr Genelde Space tuşunun sağında bulunur).
  2. Diğer yöntem ise; Ctrl + Alt + E tuşlarına sırasıyla basmalısınız (E tuşuna basana kadar diğerlerini bırakmayın).
  3. Avro simgesini yapmak için son yöntem biraz daha karışıktır. Alt + 0128 tuşlarına basın, 8 e bastıktan sonra Alt tuşunu da bırakabilirsiniz.

Euro İşareti Nasıl Yapılır

Euro Simgesini Yapmak için Diğer Yöntemler Nelerdir?

Euro işareti farklı yollarla da yapılmaktadır ama bu yöntemler daha az tercih edilir. Windows R tuşuna basarak çalıştırı açın ve “charmap” kodunu yazın. Karşınıza birçok karakterin yer aldığı bir şablon listesi gelecek. Gelişmiş görünüm kısmına tıkladıktan sonra aranan yazan kısma Euro yazıp ara butonuna tıklayın. € simgesine tıkladıktan sonra sağ alt kısımda yer alan kopyala butonuna tıklayın ve istediğiniz alana yapıştırın.

Bunların hepsi karmaşık geliyorsa herhangi bir makaleden, haber sitesinden € simgesini kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

Mac Book kullanıcıları Avro simgesini yapmak için Alt Option + E tuşlarını kullanmalıdır. Akıllı telefonlarda Avro işareti klavyelerde kendiliğinden bulunmaktadır.

Euro İşareti Başa mı Sona mı Yazılır?

Başka bir para birimine geçiş yapmak her ülke için zorlu bir süreç olmuştur. Almanya Mark’ı bıraktığı zaman uzun süre sıkıntı çekmiştir, sonradan ise bu açığı kapatmıştır. Bugün birçok ülke Avro kullansa da Dolar kadar küresel bir güç olmayı başaramamıştır.

Evet, klavyede Euro işareti nasıl yapılır, farklı yolları ile hepimiz öğrendik. Şimdi sıra geldi işaretin nereye yazılacağına…

Türkiye’de genellikle € işareti, paranın sonuna yazılır. Çünkü bizim dilimiz bunu gerekiyor. Bu telefon kaç TL? 1000 TL, 5000 TL… Gibi örneklendirebiliriz. Ama bu büyük bir hatadır.

Peki, Dolar ve Euro başa mı yoksa sona mı yazılır? Euro’da ise işler tamamen farklı. İngilizce, Almanca ve Türkçe arasındaki dilbilgisi kuralları para birimlerindede kendisini gösteriyor. Bu tablet kaç Avro? €1000, €5000 şeklinde yazılmalıdır.

Uzun yıllardır bilgisayar kullanan kişiler bile para birimlerinin işaretlerinin nasıl yapıldığını tam bilmiyor. Çünkü bazı şeyler ihtiyaçtan doğar. Biz simge koymak yerine direkt olarak ismini yazmayı tercih ediyoruz. Diğer yandan, para birimlerinin simgeleri birbirlerine benziyor. Hatalı bir işaret koymamız bütün işlerimizin alt üst olmasına neden olabilir.

 

Siz de bu gibi hatalarla karşılaşmak istemiyorsanız, Euro işaretini yapmak için verdiğimiz farklı yöntemlerden en az birini aklınızda tutun.

 

Bir önceki yazımız olan Crack Dosyası Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap