İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. EVDE EK İŞ YAPMAK İSTEYEN KADINLAR NE YAPMALI?

EVDE EK İŞ YAPMAK İSTEYEN KADINLAR NE YAPMALI?

kuyucaklı yusuf kitabı

EVDE EK İŞ YAPMAK İSTEYEN KADINLAR NE YAPMALI?

Kadınların çalışmasalar dahi evdeki sorumlulukları oldukça fazladır. Günlük ev işleri, çocuk bakımı, alışveriş işleri gibi bir evin içinde rutin olarak yapılması gereken işler vardır. Bu işler çoğunlukla ayrıca bir işte çalışsa da çalışmasa da kadının üzerindedir. Kadınlar ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları adına ve eve gelir katkısı sağlama açısından boş zamanlarında evde ek iş almaya yönelmektedirler. Günlük ev işleri haricinde vakit buldukça yapılabilecek bu işler kadınlara hem ekonomik özgürlük hem de özgüven sağlamaktadır.

Kadınlar Evde Hangi İşlerden Para Kazanabilirler?

Evde ek iş yapmak isteyen kadınlar, şu işleri yapabilirler:

1- Mutfak becerilerini göstererek evlere günlük yemek servisi, pasta, börek tarzı ikramlıklar ya da işyerlerine açılış ya da organizasyonlarda catering hizmeti verebilirler. Burada dikkat etmeleri gereken nokta yapılan ürünlerin adrese nasıl teslim edileceği ve maliyetin tüm ayrıntılar düşünülerek hesaplanmasıdır.

2- Dikiş becerilerini kullanarak terzi, kuru temizlemeci, giyim eşyası satan mağazalardan ya da direkt kişilerden iş alabilirler. Giysi onarım ve dikimi, ütü işlemi, çanta, örtü, kostüm dikimi yapabilirler.

3- Tasarım pasta yapımı öğrenerek özel günlerde kişiye veya firmalara özel butik pasta tasarımı yapabilirler. Müşteriye, site, blog açarak ya da sosyal medya yoluyla ulaşabilir veya pastane, restaurant gibi firmalarla anlaşarak onlar için de bu hizmet sağlayabilirler.

4- İnternette blog, web sitesi açarak orada yazılar yayınlayarak para kazanabilirler. Sağlık, dekorasyon, yemek, spor, çocuk bakımı gibi akla gelebilecek tüm konularda bilgi ve deneyimlerini internet yoluyla paylaşarak alınan reklamlar ve tıklanma oranlarıyla yazdıkları yazıları gelire dönüştürebilirler.

5- Hobilerini ve el becerilerini kullanarak nikah, mevlit, doğum şekeri, özel günler için hediyelikler, el iş örgü ve dantelden oyuncak, örtü, dekorasyon eşyaları yaparak bu zevkli uğraşlarını paraya dönüştürebilirler.

6- Web sitesi kurarak veya sosyal medya hesapları sayesinde kendi yaptıkları ürünleri ya da dışarıdan alınan ürünleri satabilirler. Böylelikle dükkan açma, iş kurma, ödenecek vergiler gibi masraflardan da kaçınmış olurlar.

7- Firmalarla anlaşarak telefonla danışmanlık hizmeti, muhasebecilik, call center satış temsilcisi gibi görevlerle evlerinden ek iş alarak çalışabilirler. Bu işin avantajı kurumsal bir firmayla çalışmak ve sigortanın da ödeniyor olmasıdır.

Ek iş fırsatları bu saydıklarımızla sınırlı değildir. Kişiler kendi beceri ve deneyimleriyle yeni iş fırsatları yaratabilirler. Akla gelebilecek her konuda bir iş fırsatı yaratılabilir. Yeter ki kendilerine güvensinler ve pes etmesinler. Evde ek iş alarak çalışan kadınların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Devlet Kosgeb yoluyla destekler sunarak kadınları teşvik etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Pratik Bilgilerle Hayatınızı Kolaylaştırın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap