1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Genç Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Genç Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir

genc odasi

Genç odası ile çoğunlukla ergenlik dönemi bireyleri hedef alınmaktadır. Ortaokul ve lise çağı gençler için tasarlanan genç odalarında bir takım kurallar mutlaka göz önünde tutulmalıdır.

Gencin yaşamı tasarımda dikkate alınmalı
Hayatının en kritik döneminde genç insanın sıkıntılı, bunalımlı, neşeli zamanlarında vakit geçirip bir yandan da geleceğe hazırlandığı odasında ihtiyaçları odaklı bir tasarım benimsenmelidir. Gencin gereksinimlerinden birisinin çalışma mekânı olduğu unutulmamalıdır. Odada çalışma ortamı, ciddiyete uygun tarzda, mümkün olduğunca sade dekore edilmelidir. Ayrıca oda alanı müsaitse ve genç zaman zaman arkadaşlarıyla bir araya geliyorsa, odasında küçük bir sohbet alanı, birkaç kişilik oturma grupları planlanabilir. Odada puflar ya da yastıklarla, minderlerle oluşturacağınız sade bir sohbet mekânı, oldukça hoşuna gidecektir.

Odanın genişliği önemlidir
Çok modern mobilyalar, dar mekânları kaldırmaz. Eğer genç odası darsa mümkün olduğunca portatif mobilyalar kullanılmalıdır. Duvara monte, katlanan yatak tercih edilebileceği gibi; dar odalarda kitaplık çalışma masası ile bir arada olabilir. Geniş ve alan olarak imkân varsa çalışma masası ile kitaplık ayrı olmalıdır. Geniş mekânlarda fazla yer kaplamayan eşyalar kullanmak mekânda gözü yoran boşluklar yaratır. Bu sebeple mekân mümkün olduğunca doldurulmalı ancak kalabalık da görünmemelidir.

Gencin cinsiyeti göz önünde tutulmalıdır
Uniseks tasarımlar, günümüzde rağbet görmektedir. Uniseks bir oda takımı almış olsanız dahi, gencin cinsiyetini vurgulayan detaylara odada yer vermeniz en doğrusu olacaktır. Ortaokul kızları için prensesler olan yatak örtüsü modelleri, erkek çocuklarda geometrik formlar ve koyu renklere sahip perde kullanılabilir. Yatak üzerine gencin hobilerinden de ilham alarak özel yastıklar tasarlatabilir, yastıklarda cinsiyet vurgusunu mekânda hissettirebilirsiniz. Odaya girildiğinde bir genç kız ya da bir genç erkek odası havası hissedilmelidir.

Bir önceki yazımız olan 2020'de En Çok Para Kazandıran İş Fikirleri başlıklı makalemizde en çok para kazandıran iş fikirleri, para kazandıran iş fikirleri ve para kazandıran iş fikirleri 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap