İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Webmaster
 3. Google Adsense Reklam Çeşitleri ve Özellikleri

Google Adsense Reklam Çeşitleri ve Özellikleri

google adsense

Google Adsense, site sahipleri için önemli bir gelir kapısıdır. Google tarafından yayınlanan reklamlar sayesinde Google Adsense hesabınız ile gelir elde edebilirsiniz. Eğer özgün ve legal bir siteye sahipseniz Adsense başvurunuz %90 ihtimalle kabul edilecektir. Başvurunuz kabul edilince sizden reklamları sitenize eklemeniz istenir. Peki hangi reklamlar ne işe yarar, özellikleri nelerdir? Dilerseniz hemen geçelim:


1.Metin ve Görüntülü Reklamlar

Adından da anlayabileceğiniz gibi bir resim ve yazıdan oluşan reklam çeşididir. Klasik site reklamı olarak da bilinir. Kendi içinde boyutlara göre kategorilere ayrılır:

Esnek (Otomatik Boyut) : Esnek reklam çeşidi en çok kullanılan ve Google tarafından da önerilen reklam çeşididir. Eğer esnek reklam kullanırsanız reklamlarınız hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda cihazın ekran boyutuna göre şekillenecektir. Bu sayede yayınlanan reklamlardan çok daha fazla gelir elde edersiniz ve sitenizin görüntüsü bozulmaz.

728×90 : Genelde anasayfada kullanılan bir reklam çeşididir. Bazı sitelerde header yani üst kısımda da dikkat çekmesi için kullanılabilir. Sabit reklamdır.

336×280 : Eğer sitenizin yan kısmına dikdörtgen şeklinde bir reklam alanı oluşturduysanız bu reklam kodunu o kısma ekleyebilirsiniz.

320×100 : Mobil cihazlar için tasarlanmış büyük banner kısmıdır. Sabit reklamdır.

300×600 : Yine sitenin yan kısmına koyabileceğiniz büyük ve geniş reklam çeşididir. Oldukça fazla dikkat çekebilir. Sabittir.

300×250 : Sitenizin yan kısmında ve mobil cihazlar için de kullanabilirsiniz. Sabittir.


2.Feed İçi Reklamlar

Sitenizde yayımladığınız makale vb. içeriklerin arasına sıvışan, reklam olduğunu pek belli etmeyen, tıklanma ihtimalinin yüksek olduğu reklam çeşididir. Kendi içinde resimli olma durumuna göre ve resmin bulunduğu yere göre ayrılır.

Görüntü Yukarıda : Görüntünün yukarıda yazının alt kısımda olduğu reklam çeşididir. Bu reklam çeşidini listelemelerde kullanabilirsiniz.

Görüntü Yanda : Klasik görüntünün sol tarafta yazının sağ tarafta olduğu reklam çeşididir. Bu reklamı yazı sıralamalarının arasına koyabilirsiniz.

Başlık Yukarıda : Bu reklamı da tıpkı görüntü yanda da olduğu gibi yazı sıralamalarında kullanabilirsiniz. Tek fark başlık bulundurmasıdır.

Yalnızca Metin : Adından da anlayabileceğiniz gibi resim olmayan reklam çeşididir. Kullanılması pek tavsiye edilmez.


3.Yazı İçi Reklamlar

Yazının görüntüsünü bozmadan esnek olarak yazıya oturan reklam çeşididir. Genelde makalenin ortasına koyulur. Çok fazla göze batmaz. Yazı içi reklamların kullanılması tavsiye edilir.

NOT: Eklediğiniz reklamları siteadi.com/#googleads yazarak test edebilirsiniz.


4.Sayfa Düzeyi Reklamlar

Bilgisayarlar ve mobil cihazlar için oluşturulmuştur. Sitede kalan boş kısımlara otomatik olarak reklam ekler ve bu sayede kazancınız artar. 3 çeşidi vardır:

QuickSmart Reklamları : Adsense’nin kendi politikalarına uygun olarak sitenin belli başlı boş kısımlarına otomatik olarak eklediği reklamlardır. QuickSmart reklamları alabilmek için verilen kodu “header.php”‘de bulunan </head> etiketinin üst kısmına eklemelisiniz.

Sabit/yer Paylaşımlı Reklamlar : Ekranın alt kısmında küçük bir şekilde çıkan sabit reklamdır. Çok az yer kaplar, kolay kapatılabilir. Vinyet reklamlar yerine tercih edilebilir.

Vinyet Reklamlar: Vinyet reklamlar sitenizde herhangi bir yazıya veya linke tıkladığınızda tam sayfa olarak açılan reklamdır. Reklamı kapatmak için kullanıcılar her yazı geçişinde veya tıklamada sağ üst kısımda bulunan “Reklamı kapat” butonuna basmalılardır.

Bir önceki yazımız olan Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır? - Makale Kontrol Siteleri başlıklı makalemizde makale özgünlüğü kontrol etme, makale özgünlüğü sorgulama ve makale özgünlük kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. 4 sene önce

  Google adsense bir çok webmaster için vazgeçilmez bir kaynak ancak belli bir kitleye hitap etmek gerek 100 kişiden bir iki kişi ancak tıklama yapıyor. binlerce kişi girmeli sitenize ve alacağınız tık oranı o derece artmalı.

 2. 4 sene önce

  Adsense reklamlarını kısa ve net özetlemişsiniz teşekkür ederim.

 3. 4 sene önce

  Sanıyorum adsense diğer reklam verenler içerisinde en güvenilir olanı. Bir çok arkadaşımdan bu konuda şikayet aldım. Ödemelerin zamanında yapılmadığı ya da eksik verildiği şeklinde. Ancak adsensede öyle bir durum duymadım.

 4. Metin ve görüntülü reklam biçimini kullanıyorum. Responsive özelliği zaten çok iyi. Her platforma uygun reklam çıkıyor.

 5. Bu yazı daha çok adsense geliri almam için oldukça faydalı oldu. Teşekkürler 🙂

 6. Merhaba, paylaşım için teşekkürler. Sadece makale içinde reklam görünsün istiyorum bilirsiniz makalede 50…100 kelime sonrasında görünen şekilde… otomatik reklam bu işi çok güzel yapıyor fakat yazı başlığının üstünede 720×90 bannerde yerleştiriyor

  bende “”Feed İçi Reklamlar”” bölümünü kapattım fakat hala o banner görünüyor

  acaba reklam yerleştirilmesini istemediğimiz yerleri belirtme gibi bir seçenek varmı hani bir kod eklesek o bölüme reklam eklenmese gibi veya bir ayar