İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Güneş Gözlüğü Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş Gözlüğü Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

gorsel

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için dört mevsim yanımızda güneş gözlüğü taşımamız gerekiyor. Güneş gözlüğü seçerken ise her markanın birçok renk ve model seçeneği ile karşı karşıya kalıyoruz ve kafamız karışabiliyor. Bu yüzden seçenekleri daraltmak ve karar vermeyi kolaylaştırmak adına güneş gözlüğü satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri inceleyeceğiz.

Güneş gözlüğü seçerken dikkat etmeniz gerekenler

  • UV filtreli camlar seçilmeli: Güneş ışınları, insan gözlerinin algılayamayacağı ve hissedemeyeceği derecede UV radyasyonu yayar. Bu nedenle gözün zararlı ışınları almasına engel olmak için güneş gözlüğü seçerken, gözlüğün yüzde 100 UVA ve UVB blokaj gibi özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir ve bu özelliklere sahip olmayan güneş gözlüklerini almamanız gerekiyor.

 

  • Yüz şeklinize uygun olmalı: Güneş gözlüğü satın alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur ise gözlüğün yüzünüze tam olarak oturmasıdır. Gözlük yüzünüzde büyük ya da küçük durmamalıdır ve yüz hatlarınıza uymalıdır. Aksi takdirde güneş ışığı gözünüze girebilir ve gözlük takmanın bir anlamı olmaz.

 

 

  • Güvendiğiniz markayı tercih edin: Güvenilirliğinden ve sağlamlığından emin olduğunuz veya daha önce tercih edip memnun kaldığınız markanın güneş gözlüğü modellerini yine tercih edip memnuniyetinizi garanti edebilirsiniz.

 

  • Orijinal gözlükler tercih edin: Seçeceğiniz güneş gözlüğünün orijinal etiketi olup olmadığını kontrol edin. Sahte gözlükler gözünü güneşin zararlı ışınlarından tam olarak koruyamayacağı için güneş gözlüğünüzün orijinal olması önemlidir.

 

 

  • Cam özelliklerine dikkat edin: Öncelikle camın UV ışınına karşı koruyucu olduğuna dikkat edin. Bunun dışında gözlük camı doğru renkte seçilmelidir. Eğer otomobil kullanırken takmayı planlıyorsanız sarı ya da pembe renkli cama sahip güneş gözlükleri trafik ışıklarındaki renk değişimlerini ayırt etmenizi zorlaştırabilir. Fakat yeşil, gri, kahverengi ve siyah camlar, bu renk saptırmasını en aza indirir.

 

  • Güneş gözlüğünüzde CE işareti olmasına dikkat edin: CE işareti bir ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktifleri’ne uygunluk işaretidir. Bu yüzden satın aldığınız güneş gözlüğünde CE işareti olmasına kesinlikle dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekim Operasyonu Nedir? başlıklı makalemizde saç ekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap