İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Hayvan Çiftliği Özeti

Hayvan Çiftliği Özeti

Hayvan Çiftliği Özeti

Hayvan Çiftliği Özeti ‘ni özellikle de Fabl tarzı romanları seven Kara Mizah içeriğindeki kitapseverler araştırıyor. George Orwell ‘ın kaleme alıp dünya edebiyatında yerini almış bu eser ilk olarak 1945 yılında yayınlanmış. Geçmişten günümüze farklı dillerde yayınlanarak oldukça yüksek satış trendleri yakalamış. Türkçe’ye ilk çeviren ise Halide Edip Adıvar’dır. Ülkemizde daha çok Bin Doku yüz Seksen Dört kitabı ile anılan yazarın Hayvan Çiftliği kitabı günümüzde halen okulların okuma listeleri arasındaki yerini alıyor. Kitabı henüz okumayıp merak edenler için Hayvan Çiftliği Özeti ‘ni sizlere aktaralım.

Hayvan Çiftliği Özeti ve Kitap İncelemesi- George Orwell

Hayvan Çiftliği Özeti çıkarılacak olursa isminden de anlaşılacağı üzere hayvanlara ağırlıklı olarak değinmemiz gerekiyor. Roman hayvanlar üzerine kurgulanmış.

İngiltere’de bir çiftlikte oldukça fazla hayvan bulunuyor. Bu hayvanlardan sorumlu olan kişi ise Bay Jones. Fakat çiftliği o kadar kötü yönetiyor ki hayvanlar bu durumdan devamlı şikâyet etmektedir. İsmi koca reis olan bir domuz rüyasında insanların yönetmediği bir çiftlik gördüğünü ve çok daha rahat bir şekilde yaşadıklarını dillendiriyor. Fakat bunu söyledikten yalnızca üç gün sonra ölüyor. Hayvan bakıcısı Bay Jones çiftliği tamamen boşlayıp yem verme saatlerini bile atladığı için hayvanlar arasında bir isyan başlayacaktır. Domuzların önderliğinde bir grup hayvan tarafından örgütlenme başlar ve yönetimi ele geçirirler. Daha sonra “Major Çiftliği” yazısını kaldırıp yerine “Hayvanlar Çiftliği” yazısını astılar. Hemen ardından samanlığın duvarına “Hayvanizm” dedikleri ilkeleri sıraladılar. Bu ilkeler ise şunlardı,

  • İki ayakla yürüyenler hepsi kötüdür.
  • Dört ayakla ve kanatla yürüyenler dosttur.
  • Hiçbir hayvan elbise giyemez.
  • Hiçbir hayvan yatakta uyuyamaz.
  • Hiçbir hayvan alkol alamaz.
  • Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldüremez.

Amaçları tamamen eşitliğe yönelik bir topluluk oluşturmaktı. Bunları sağlayabilmek için Okuma-Yazma, Ot biçme, demircilik, marangozculuk ve yumurta toplama adında komiteler kuruldu. Hayvanlar oldukça mutlu idi ve Jones’in tekrar gelmesini asla istemiyorlardı. Çiftlikte ki mutluk güvercinler tarafından diğer çiftliklere aktarılmaya başlandı. Jones ise boş durmadı. Çiftliği hayvanlardan geri alabilmek amacı ile devamlı adam toplama arayışına girdi. Hayvanlar bunu duyunca farklı önlemler almak için çabaladılar. Jones, toparladığı adamlarla birlikte yönetimi ele alabilmek için bir saldırı gerçekleştirdi. Hayvanlar bu saldırıdan galip gelseler bile her iki tarafta da ciddi bir kayıp oluştu. Hayvanlar kazandıkları için bugünü kurtuluş günü ilan ettiler. Bu durumsa insanlar üzerinde endişe verici bir olarak nitelendirildi. İsyan bastırıldıktan sonra her şey değişmeye başladı. Kurmuş oldukları sistem sonra hayal ettikleri hiçte düşündükleri gibi gelişmemeye başladı. İdareciler yem saatlerini devamlı unutup atlamaya başladılar. İnsanlardan çok daha acımasız bir yönetim tarzı oluştu.

Hayvan Çiftliği Özeti

George Orwell Hayvan Çiftliği Kitabı Özetinin Devamı..

Topluluğun Napeleon ve Snowbal adında iki domuz lideri bulunuyordu. Snowbal çevresini etkilemeyi başaran, çok etkili konuşmalar yapan zeki bir domuz olarak ön plana çıkarken; Napeleon ise pek etkili konuşma yapamayan, fakat iri yapılı ve gücü sayesinde de otorite sağlamış bir hayvan. İsyan sonrası iki lider arasında anlaşmazlıklar çıkmaya başladı. Birbirlerini artık çekemiyorlardı ve tek lider olabilmek için sinsi planlar içine girdiler. Bir gün toplantı esnasında Napeleon örgütlenmesindeki hayvanlar Snowbal ‘e karşı isyan çıkardılar. Snowbal kaçarak kurtulmayı başardı. Yönetim tamamen Napeleon’a geçmişti.

Zaman geçtikçe düzen kuruldu. Jonan öldü, Snowbal ise unutulup gitti. Napeleon artık şişmanlama başladı ve yönetimde eşitlik söz konusu oldu. Ardında da çiftliği adını “Beyler Çiftliği” olarak değiştirdiler.

Bir önceki yazımız olan Bilinmeyen Fabl Örnekleri - Uzun - Kısa - Ders Verici Fabllar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap