1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Her Mühendisin Mutlaka Bilmesi Gereken Bilgisayar Programları
Trendlerdeki Yazı

Her Mühendisin Mutlaka Bilmesi Gereken Bilgisayar Programları

muhendis

Mühendislik mesleği dünyada ve ülkemizde oldukça popüler olan ve oldukça geniş alanlara hitap etmekte olan bir meslektir. Teknik bir eğitim hayatı gerektiren ve bazı bilgisayar programlarına da hakim olunması istenen bu meslekte sizi bir adım öne taşıyacak olan programları ve bu programların içeriklerini bu yazıda bulabilirsiniz.

  1. AutoCAD

1980 yılından itibaren hemen hemen tüm mühendislik alanlarında kullanılmakta olan AutoCAD programı AutoDesk şirketi tarafından üretilmiş olan bir programdır. Hem mühendislik alanlarında hem de mimaride sıkça kullanılan bu program iki ya da üç boyutlu çizimlerin kolayca yapılabilmesine yardımcı olmaktadır. Her mühendisin bilmesi gereken belli başlı programların başında gelen AutoCAD, öğrenmesi de fazla zor olmayan bir programdır.

  1. Office Programları

Office programları şüphesiz herkes tarafından bilinmesi gereken programlar serisidir. Mühendislik mesleğinde de sıkça kullanılan programlardan olan Office programları pek çok açıdan veri kaydedilmesi ve hesaplanması için kolay yöntemler sunmaktadır. Bu yüzden hemen hemen her mühendislik ve hatta meslek dalında öğrenilmesi gereken programların başında gelir. İçerisinde Power Point, Excel ve Word gibi oldukça basit ve kullanımı kolay programları barındıran Office, Microsoft tarafından 1989 senesinde üretilip piyasaya sürülmüş bir program paketidir.

  1. Matlab

Mühendislik programları arasında oldukça önemli ve kullanımı yüksek bir yere sahip olan Matlab programı, her türlü teknik hesaplama ve görselleştirme üzerinde çalışan mühendisin bilmesi gereken bir program olma özelliğini taşır. Matrisler ile çalışmakta olan bu sayısal veri programı analiz oluşturmak için kullanıma en uygun olan programlardan biridir.

  1. 3ds Max

Oldukça gelişmiş bir modelleme ve simülasyon programı olan 3ds Max, genellikle üç boyutlu görsellerin modellenmesinde kullanılan ve mühendislik alanlarında önemli bir yere sahip olan bir programdır. Üç boyutlu görsellerin kusursuza yakın bir şekilde oluşturulması için kullanılan bu modelleme programı da oldukça kolay bir kullanıma sahiptir.

  1. ChemCad

Genellikle kimya mühendisleri tarafından sıkça kullanılan bir bilgisayar programı olan ChemCad, kolay bir kullanıma ve öğrenmeye sahip simülasyon programıdır. Genellikle molekül çizimleri için kullanılan bu program da mühendislik mesleğine başlayacak olan kişilerce bilinmesi gereken bilgisayar programları arasında yer alır.

  1. Netcad

Genellikle harita mühendisleri tarafından kullanılmakta olan ve Türkiye menşeili bir program olma özelliğini taşıyan Netcad, temel haritacılık alanlarında sıkça kullanılmakta olan ve Türkçe dile sahip olan bir bilgisayar programıdır.

  1. Sap2000

İnşaat mühendisleri tarafından sıkça kullanılmakta olan bir bilgisayar programı olan Sap2000, statik hesaplamaların yapılmasını oldukça kolaylaştıran bir program olma özelliğini taşır.

  1. Siemens NX

Otomotiv, makine ve havacılık mühendislikleri arasında sıkça adı geçen ve kullanım alanı oldukça geniş kapsamlı bir program olan Siemens NX, tasarım, analiz ve kalıp tasarımı bakımından oldukça işlevsel bir programdır.

Bir önceki yazımız olan En İyi Video Dönüştürme Programı - Wonderfox HD Video Converter Pro İndir başlıklı makalemizde video dönüştürme programı, video dönüştürme programı indir ve video dönüştürücü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap