1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Hercai Özeti

Hercai Özeti

Hercai özeti aslında son dönemlerde en çok aranılan kitaplardan birisi. Tabii ki bunda dizininde yayına alınması bu aranma oranını çok daha üst seviyelere çekmektedir. Kitabı; Sümeyye Koç’un kaleminden dökülen, özetiyle bile sizleri büyüleyecek olan, bir an sıkılmadan okuyacağınız efsane bir romandır. Özeti birçok kişi tarafından merak edilmekte olan romanın konusu, kısa özeti ve karakterleri hakkındaki bilgiler bu yazımızda sizlere bilgi vermek için derlenmiştir.

Hercai Kitap Özeti

Hercai Romanının Özeti ve Karakterleri

Miran Karaman: Kitabın esas karakteridir. Çok küçük olmasına rağmen bir gün alacağı intikamın hesaplarını yapan, nefretle dolu bir karakterdir.

Gönül: Miran’ın eşidir ama onu sevdiği için evlenmemiştir. Gönül ise aşkından yanıp tutuşmaktadır.

Hazar Şanoğlu: Miran’ın en nefret ettiği kişidir. Olaylara çok sakin yaklaşan bir yapısı vardır. 2 çocuğu vardır ve biri öz değildir.

Reyyan Şanoğlu: Hazar Bey’in üvey evladıdır. Ona pek bir zararı olmasa da şefkatli de yaklaşmamıştır. Alımlı ama korkak bir yapısı vardır.

Bedirhan: Ablası öz olmasa da birbirlerine olan sevgisini engellememiştir.

Cihan Şanoğlu: Hazar’ın büyük kardeşidir. Yeğeni öz olmasa da kendi evladı gibi şefkat gösterir. Eşi ve kızı da Reyyan’ı çok severler.

Azat Şanoğlu: Cihan’ın oğludur, çok agresif ve fevri kararlar veren biri olsa da bir yönü de çok merhametlidir.

Hercai Kitabının Kısa Özeti

Hercai kitabının ana karakteri Miran, daha çok küçük yaşlardayken Hazar Şanoğlu babasını gözlerinin önünde acımasızca öldürmüştür. Romanın kısa özetinde Miran’ın intikam için nasıl planlar yaptığına şahit olacağız.

Miran uzun seneler sonra planını devreye sokmuştur. Midyat’taki yolculuğu sonrası hedef isim Reyyan’dır. Çok varlıklı olmasına rağmen metropol şehrini terk edip niye benimle evlensin diye şüphelenen Reyyan bu evlilik teklifini kabul etmez.

Miran, çok karizmatik biridir, evdekiler de reddetmesine anlam verememektedir. Azat ve Bedirhan da evliliği pek tasvip etmez. Azat’ın da gönlü güzel Reyyan’dadır, Bedirhan ise can yoldaşından ayrı düşeceği için üzüntü duymaktadır.

Miran aslında Gönül ile evlidir ama intikam alacağını bilirler. Onu yolundan döndürmeye çalışsalar da başarılı olamazlar. Havin Reyyan ile konuşarak onu bu evliliğe ikna eder.

Reyyan ve Miran buluşmaya başlarlar, birkaç güzel sözden sonra ona inanmaya başlar ve nişanlanırlar. Miran, intikam için bu yola girse de gönlünü gerçekten de Reyyan’a kaptırmaktadır. Gönül de bunu anlayınca iş çığırından çıkar ve karşılık birbirlerini tehdit ederler.

Reyyan Miranla İlgili Gerçekleri Öğrenir

Gel zaman git zaman Reyyan gerçekleri öğrenir. Evli olduğunu, anne diye tanıştırdığı kişinin de gerçek annesi olmadığını öğrenir. Reyyan bir bebek bekler ama çok az sayıda kişi bunu bilmektedir. Miran planını uygulamak için onu bir süre hapsetse de serbest bırakır ve onun tekrar güvenmesini sağlar.

Tabii, Miran aslında intikam için evlendiği kişinin düşmanının öz kızı olduğunu düşünür ama öyle değildir. Amcası kızın soyadını öğrenince çılgına döner ama Miran bir şekilde sakinleştirmeye çalışır.

Hercai kitabı 432 sayfadan oluşan uzun bir roman. Kısa özeti bile bu kadar heyecanlı olan romanın tamamını varın siz hesap edin.

Bir önceki yazımız olan Dedemin Bakkalı Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap