1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. İçimizdeki Şeytan Özeti – Sabahattin Ali

İçimizdeki Şeytan Özeti – Sabahattin Ali

İçimizdeki Şeytan Özeti

Bu yazımızda, Türk klasikleri arasında yer alan İçimizdeki Şeytan kitabının özeti ve bu kitapta ki karakterleri sizlere aktarmaya çalıştık.  Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan isimli romanı, bir dönem büyük yankı uyandırmış ve birçok kesim tarafından eleştirilmiştir. Merak uyandıran İçimizdeki Şeytan kitabının özeti, romandaki karakterler, hikâyenin ana fikri ve yazar hakkında bilgiler tarafımızca derlenmiştir.


Sabahattin Ali Hakkında

Sabahattin Ali’nin küçüklük çağları pek güzel geçmemiştir. Osmanlı’nın yıkılışına az bir süre kala dünyaya gelen yazar 41 yaşında vefat etmiştir.

Henüz 19 yaşındayken yazarlığa ilk adımını atmıştır. 80 sene önce İçimizdeki Şeytan olmak üzere 3 değerli eser kaleme almıştır.

İlk iki romanı ile herkes tarafından beğeni toplasa da bu romanında Nihal Atsız ile girdiği polemikler ve aşırı sağcılara karşı ağır aşağılamaları büyük tepki toplamıştır. İçimizdeki Şeytan’ın özetini okuyunca yazara karşı eleştirilerin doğru mu, yanlış mı olduğuna siz karar verin.

 

İçimizdeki Şeytan Kitabının Karakterleri

İçimizdeki Şeytan’ın özetinden önce 7 önemli karakterden bahsetmek istiyorum.

Ömer: Toplumdan uzaklaşmış sağ gurupların arasında bulunan, işe yaramaz, karar verme yetisi olmayan, zeki ama boş işlerle uğraşan bir karakterdir.

Bedri: Solcu bir kişidir ama sağcılık hakkında çok fazla bilgiye sahiptir. Okuyan, araştıran, kafası çalışan, sessiz, dürüst bir karakterdir.

Macide: Temiz kalpli, işten kaçmayan, duygu yüklü, amaçlarından taviz vermeyen zeki bir karakterdir.

Nihat: Yer yüzündeki bütün insanlardan daha güzel bir yaşam ister, ayrıca başkalarını kontrol etmeyi de sever, güçlülüğü en önemli şey olarak görür.

Nihat, İsmet Şerif, Profesör Hikmet isimli diğer karakterler ise romanda olumsuz kişiliklerdir.

 

İçimizdeki Şeytan Romanının Konusu 

Romanın konusu aslında İçimizdeki Şeytanın kısa özeti olacak. Birbirleri ile zaman geçirmemiş, tamamen farklı görüşleri benimseyen ama birbirini seven Macide ve Ömer evlenmiştir. Tabii, sevgi olsa da farklı karakterlerin bir arada uzun süre yaşamaları zordur ve boşanma kararı alırlar.

 

İçimizdeki Şeytan Özeti

İçimizdeki Şeytan Özeti

Ömer, yakışıklı ama biraz toplu biridir. Nihat da aksine dal gibi bir erkektir. İkisi birlikte feribota binerler. Önlerinde güzelce bir kız oturmaktadır ve Ömer’in dikkati oraya doğru kayar. Tam konuşacağı sırada bir akrabası ile karşılaşır, şans bu ya akrabası da kızı tanıyordur, hatta onların evinde kalmaktadır.

Evin beyi Macide’nin kalmasından hoşnut olmasa da ailesinden gelen para nedeni ile pek ses çıkarmaz. Macide, müzik eğitimi alan, sesi ve yüzü güzel bir kızdır. Müzik eğitimi aldığı eğitmenlerden Bedri Bey de öğrencisinden hoşlanmaya başlar. Aslında Macide de ona karşı boş değildir ama duygularını birbirlerine açamazlar. Ömer Emine Teyzesinin evine gelip Macide’yi görmek ister ama babası vefat ettiği için odasından çıkmaz. Macide evdeki kişilerle pek muhatap olmaz, sadece yatmaya gelmektedir. Ömer Macide ile buluşur, evden alır okula bırakır, okuldan alır eve götürür. Muhabbet arttıkça da ondan hoşlandığını dile getirir ve Macide’de aynı şekilde karşılık verir. Kaldığı evin beyi para gelmeyince söylenmeye başlar ve Macide evi terk eder.

 

Ömer, Macide’yi evine götürür bir süre evliymiş gibi yaşarlar ve daha sonra gerçekten evlenirler. Maddi sıkıntılar arka arkaya gelir, Ömer’in kazancı karınlarını doyurmaya bile zor yetmektedir. Nihat birkaç defa para kazanmak için yasa dışı bir yol teklif etse de Ömer kabul etmez. Kalabalık bir şekilde sazlı sözlü bir mekâna giderler ve Bedri Bey de oradadır. Aslında Ömer ve Bedri arkadaştır, Bedri ise halen Macide’ye deli gibi âşıktır ama bunu hiç çaktırmaz.Bir gün Macide ve Bedri bir odada beraber Ömer’e yakalanır ve Bedri’yi evden atar. Bir gazinoda arkadaş gurubu ile eğlenirken Ömer eski bir kız arkadaşı ile muhabbete çok dalınca Ömer’in arkadaşları Macide’ye sarkıntılık etmeye başlar. Ömer de buna ses etmeyince Macide Ömer’den iyice soğur.

Ömer artık Macide’ye daha fazla huzursuzluk vermek istemez ve Bedri’ye emanet eder. İçimizdeki Şeytan kitabının özetini okuyunca sizde de büyük bir heyecan uyandıysa romanın tamamını mutlaka okuyun.

Yorum Yap

Yorum Yap