1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. İlişkilerde İletişiminizi Düzeltmenin 7 Yolu

İlişkilerde İletişiminizi Düzeltmenin 7 Yolu

iliskilerde iletisim

İlişkilerde İletişiminizi Düzeltmenin 7 Yolu

İletişimsizlik ilişkilerdeki en önemli problemlerden biridir. İnsanlar birbirlerini anlamadığında ya da yanlış anladıklarında çözümü çok basit olan sorunlar bile birikerek bir buz dağına dönüşebilir ve hiç beklemediğiniz bir anda ilişki geminiz bu buz kütlesine yenik düşebilir. Bunun için partnerinizle olan iletişiminizi geliştirmeniz ilişkinizi kurtarabilir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey küçük şeyleri büyüterek ve devamlı üstünde durarak ilişkinizi mahvetmemek. Aynı zamanda büyük olayları da konuşmayarak ve üstünü örterek ilişkinizi içten içe kemirmesine izin vermemek.

 

Nasıl mı? İşte size yedi altın tavsiye:

  1. Cevap vermek için değil anlamak için dinleyin. Eğer partnerinizi dinlerken sadece vereceğiniz cevaplara odaklanırsanız, tek yaptığınız şey kendinizi savunmak için partnerinizin sözünü bitirmesini beklemek olacaktır. Bu da hem olayın özünü kaçırmanıza sebep olur hem de karşınızdaki insanın daha çok gerilmesine sebebiyet verir. Onu dinlemek ya da anlamaya çalışmak, partnerinize hak vermeniz ya da onun söylediklerini kabul etmeniz anlamına gelmez. Tek yapmanız gereken empati kurarak kendinizi onun yerine koyup dinlemek ve bu doğrultuda sorunun kaynağını anlamaya çalışmak olmalıdır.
  2. “Evet anladım” demek yerine ne anladığınızı açıklayın. Partnerinizin söylediği sözleri kendi anladığınız şekilde açıklayın. Böylece söylediği sözleri tekrar etmeniz partnerinizin onu dinlediğini hissetmesine ve konuşurken daha rahat hissetmesine sebep olacaktır.
  3. Problem değil çözüm odaklı olun. Birçok ilişkide asıl sorun problemin ne olduğuna odaklanılmasıdır. Sağlıklı bir iletişimde problemin ne olduğu tanımlanmalıdır ama problemin üstünde takılıp kalmak doğru değildir. Örneğin sevgiliniz çok fazla alkol tüketiyor ve bu durum sizi rahatsız ediyor olabilir. Probleminizi isimlendirdikten sonra yapmanız gereken şey bu sorunun çözümüne odaklanmak olmalıdır. Partnerinize devamlı çok fazla içki içtiğini söylemek yerine çeşitli çözümler üretebilirsiniz.
  4. Telefonunuzu kapatın ya da çalarsa açmayın. Çünkü karşınızdaki insana kalbinizi açarken o kişinin telefonla oynaması ya da bu şekilde dikkatinin dağılması hoşunuza gitmeyecektir.
  5. Onun nasıl değişmesi gerektiğini söylemek yerine, yaşadığınız sorunla ilgili nasıl hissettiğinizi söyleyin. Bunun bir diğer adı ise “ben” ile başlayan cümleler kurmaktır. Çünkü insanlar; duygularınızı ve olaylar karşısında nasıl hissettiğinizi anladıklarında sizi daha iyi hissettirmek için daha çok değişmek isteyeceklerdir.
  6. Konuşurken sözünü kesmeyin. Karşınızdaki kişinin sözünü ne kadar çok keserseniz bu durum onu o kadar çok sinirlendirir ve bulunduğunuz ortamı gerer.
  7. Bilmiyorum demekten korkmayın. Çünkü her zaman yaşanan problemler için bir çözümünüz olmayabilir. Fakat karşınızdaki kişiye bunu dürüstçe söylediğinizde, yaşadığınız problemle ilgili birlikte kafa yorabilir ve çözüm üretebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yollar Nelerdir? başlıklı makalemizde diş ağrılarının sebepleri, diş ağrısı nasıl geçer ve diş ağrısına iyi gelen doğal yollar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap