1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. IMEI Numarası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Öğrenilir?

IMEI Numarası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Öğrenilir?

IMEI Numarası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Öğrenilir?
1

IMEI Numarası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Öğrenilir?

Milyonlarca insan telefonlara binlerce lira para harcıyor ama bu telefonlar kaybolduğu zaman yada çalındığında onu bulmak çok kolay olmuyor, böyle bir durumda kalmak istemiyorsanız telefonunuzu aldığınız zaman ilk yapmanız gereken şey IMEI numarasını bir kenara not almak olmalıdır.

Bütün cep telefonlarında nasıl kişilerin kimliklerinde bulunan TC kimlik numarası farklı ise telefonlarda bulunan IMEI numaraları da farklıdır ve telefonun IMEI numarası hiç değişmez, hep aynı kalır.

 “International Mobile Equipment Identity”nin (“Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği”) kısaltılmış halidir  IMEI kodunu telefonlarınızın kutusunda ve garanti belgelerinizde görebilirsiniz. IMEI kodu tabi ki telefonun kendisinde de kayıtlıdır bunu nasıl öğrenebileceğinizi birazdan tek tek açıklayarak göstereceğiz.

IMEI numarası ne işe yarar? diye düşünenlerdenseniz en başta da söylediğimiz gibi telefonunuz kaybolur yada çalınır ise kayıt ettiğiniz IMEI numarası ile polise gidebilirsiniz, polisler de bulunan yazılımlar sayesinde IMEI numaranız üzerinden telefonunuz kısa bir süre içerisinde tam nerede olduğunu görebilir ve onu kolaylık ile bulabilir. IMEI numaranızı bir kenara not etmek telefonunuzu bulmak için size yardımcı olacak ve kolaylık sağlayacak bir koddur.

IMEI Numarası Nasıl Bulunur?

  • Telefonların çoğunda bu kodu *#06# yazarak IMEI kodunu ekrana getirebilmektesiniz. Aşağıdaki telefonlarda farklı teknikleri kullanmanız da mümkün olacaktır:
  • iOS (iPhone, 3G iPad): Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünden bulabilirsiniz.
  • Android: Ayarlar > Telefon hakkında menüsü altında bulabilirsiniz .
  • Eski Sony ve Sony Ericsson’lar: “* Sağ * Sol Sol * Sol *” bulabilirsiniz
  • Blackberry veya daha yeni Sony Ericsson’lar: Seçenekler > Durum altında bulabilirsiniz .

IMEI numaranızın telefonunuz hakkında neler söylediğini merak ediyorsanız, web sitesine göz atabilirsiniz. 2. el bir telefon almadan önce bu web sitesinden telefonunuzda bulunan IMEI numarasını sorgulayabilirsiniz ve alacağınız telefonun orijinal yada replika bir telefon olduğunu anlayabilirsiniz, bu sayede çalıntı yada çakma telefonlardan uzak durarak hem kendinizi hem de paranızı kötü bir duruma sokmamış olursunuz. Bu yüzden telefonlarda bulunan bu IMEI kodu önemlidir sizlerde size anlattığımız şekilde IMEI numaranızı öğrenip telefonunuzu ve paranızı güvene alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Spotify Üzerinden Müzik Nasıl İndirilir? başlıklı makalemizde Spotify, Spotify Üzerinden Müzik İndirme ve Spotify Üzerinden Müzik Nasıl İndirilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap