İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Influencer Marketing

Influencer Marketing

influencer marketing concept in business

Günümüz teknoloji eskiye nazaran oldukça gelişmiş durumdadır. Teknolojinin bu denli büyümüş olması insanları yeni bir çağa alıştırmakta, artık insanalar üretim, pazarlama ve satış aşamalarının hepsini teknolojik ortamlarda gerçekleştirmektedir.

Teknolojinin getirdiği yeniliklerden bir tanesi de influencer marketingdir.

Influencer, insanların davranışlarını etkileyen ya da değiştiren kişi anlamına gelmektedir. Günümüzün yeni medya dünyasında influencer, sosyal medya kanallarında belirli bir güce ve popülerliğe sahip olan ve büyük topluluklara hitap edip onları olumlu olumsuz etkileyen bilir kişidir. Bu kişinin bilir kişi olarak tanımlanması kendinden değil, , onun deneyim ve paylaşımlarının samimiyetine güvenip inanan takipçi kitlesinden gelmektedir. Influencer ünlü bir kişi, internet fenomeni, blogger, Youtube vloggerı ya da Instagram ünlüsü olabilir. Bu kişilerin sadık bir takipçi kitlesi vardır ve bu kitle influencer’ın deneyimlerinden faydalanır, paylaşımlarına güvenir, inanır ve benimser. Influencer, internetin otoritesidir diyebiliriz. Influencer marketing ise dijital medya kanallarında kitleleri etkileme gücü bulunan, takipçileri tarafından otorite ve bilirkişi olarak kabul edilen kişilerin yani influencerların, hitap ettiği kitlenin satın alma davranışlarını etkileme üzerine yoğunlaşan bir pazarlama stratejisidir. Influencer marketing anlayışında pazarın tamamına değil, influencer’lar aracılığıyla potansiyel alıcılara yönelik pazarlama aktiviteleri yapılmaktadır.

Teknoloji çağında ki gelişmeler insanlığı her alanda oldukça fazla şekilde etkilemiştir. Öyle ki bildiğimiz spor anlayışının aksine geleceğin sporu e-spor oyunları olarak görülmektedir.
Günümüzde pek çok insan özellikle de genç kitle zamanlarının büyük çoğunluğunu e-spor ile geçirmektedir. Bununla birlikte pek çok oyun platformu oyunculara bu imkanı sunmaktadır.

E-spor gelişmesiyle birlikte, bu alanın eğitimde kullanılması da yaygınlaşmaktadır. Başlarda bu düşünce biraz benimsenmemiş olsa da günümüzde artık daha büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır.

Oyunlaştırma (gamification turkey), oyun ile ilgili olmayan bir alanda veya direkt olarak iş yaptığınız sahada oyun dinamiklerinden faydalanarak uygulama geliştirme olarak tanımlanabilir. İnsanların oyun oynamayı sevdiği, herkesçe kabul edilen bir gerçek.

Birçok insanın işyerinde geçirdiği haftalık süreden daha fazlasını oyunlar başında harcamaktadır. iş dünyasını da bu pazarın efektif kullanımlarını araştırmaya itti. Peki, oyunların insanlara vaad ettiği şey ne? Oyunları çoğu zaman gerçek dünyadan daha cazip kılan ne? Puan ve rozet toplamak, oyunun bir sonraki seviyesine geçmek, gerçek zamanlı geri dönüş ve ödüller almak, rütbe yükseltmek… Tüm bunlar, video oyunları ve benzer mantıkta çalışan diğer uygulamaların, dijital ortama entegre edilmesi ile birlikte, insanları oyunlaştırılmış dünyaya dahil ediyor. Sonuç olarak insanlar bu sayede kendilerinden bireyler bulup, kendilerine bir şeyler katabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Rocket League Sistem Gereksinimleri - Bilgisayarım Rocket League Kaldırır Mı? başlıklı makalemizde rocket league minimum sistem gereksinimleri, rocket league önerilen sistem gereksinimleri ve rocket league sistem gereksinimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap