İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. İnsanlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

İnsanlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

sac dokulmesi

İnsanlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi vakası birçok insanın dert ettiği konular arasında gelir. Hemen hemen her dört insandan biri saç dökülmesi vakasıyla karşı karşıyadır. Bu saç dökülmesi problemi ile karşılaşan insanlar zamanla bu problemi çözebilmenin derdine düşmektedir. Bunun içi ayrıca saç maskeleri ile saç bakımları gibi değişik yöntemleri kullanmak istemektedir. Fakat bundan önce saçlar niçin dökülüyor? Saç dökülmesinin nedenleri ne olabilir? Saç dökülmesi vakası bir genetik olay mıdır? Tüm bu soruların cevapları öğrenilmelidir ki ona göre bir tedavi yöntemi uygulanabilsin. Yani saç dökülme probleminin kaynağının ne olduğu araştırılıp doğru bir tespit ile saç dökülmesinin engellenmesi gerekmektedir.

 

Saçların Cansızlaşıp Dökülmesine Sebep Olan Etkenler

Genetik Faktör: Saç dökülmelerinin yüzde ellisi genetiktir. Genellikle erkeklerde görülen bu tip saç dökülmesi erkeksi hormona karşı duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır. Yaş ilerlemekle birlikte saç dökülme olayı daha fazlalaşır ve kişide kellik meydana gelir.

Deri ve İç Hastalıklar: Deri ve iç hastalıklar kişilerde saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Sedef, liken, egzama, akne, mantar hastalıkları ile aşıra yağlanan ciltler saçların dökülmesinde önemli bir rol oynar

Stres ve Depresyon: Yaşamamızdaki pek çok hastalığın temelinde yatan stres ve depresyon aynı zamanda saç dökülmesinin en önemli sebeplerin başında gelir. Stresli olunan zaman dilimlerinde vücudumuzda baş gösteren inflamasyon, saçların cansızlaşmasına sebep olarak saçların kısa sürede dökülmesine neden olmaktadır.

Saçkıran: Saçkıran hastalığının ortaya çıkış nedenin altında da aslında temelinde çok stres, derin kaygılar ve üzüntüler yatmaktadır. Bundan dolayı insan vücudu bağışıklık sistemi kendine ait olan hücreleri birer dış tehdit olarak algılayıp o tehditlerle savaşma yoluna gitmektedir. Bunun sonucunda da saçlara ait olan bir bölgede fazlaca saç dökülmesine neden olmaktadır. Buna ayrıca lokal dökülmede denilebilir.

Yetersiz Beslenme – Dengesiz Beslenme: Dengesiz beslenme, yanlış veya yetersiz beslenme adına ne derse deyin birçok hastalığın çıkış nedeni olarak bu olumsuz beslenme düzeninden kaynaklanmaktadır. Özellikle insanlar zayıflamak adın yapmış olduğu çok katı diyebileceğimiz diyetler ve bunun yanında yukarıda saydığımız beslenme türleri saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği: Kişilerin alması gereken mineraller ile vitaminlerin alınmamasından kaynaklanan saç dökülmesi vakaları yaşanmaktadır. Özellikle folik asit, çinko, demir, B12, D vitaminlerin eksikliğinden dolayı saçlar beslenemez ve dökülmeler baş gösterir.

Saçlara Uygulanan Kimyasal İşlemler: Saç dökülmesinin en büyük etkenlerden birisi de saçlara uygulanan kimyasal işlemlerdir. Özellikle bayanların saçlarına uygulamış olduğu fön, boya ile perma gibi kimyasal içeren bu zararlı uygulamalar saçların en büyük düşmanı olduğunu belirtelim. Çünkü bu kimyasal işlemler, saçlara zarar vererek, saçların köklerinden dökülmesine neden olmaktadır.

Bilinçsiz Maske Kullanımı: İnsanların saç dökülmesini engellemek adına veya yeniden saçların çıkması için bilinçsiz olarak kullanılan maske ve farklı bazı karışımlar aksine saçlara daha çok zarar vererek dökülmelerine neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kabaran Saçlar İçin Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde kabaran saça saç bakımı nasıl yapılır, kabaran saçlara bakım ve kabaran saçların bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap