İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. İnternet Bankacılığı Nedir, Nasıl Açılır?

İnternet Bankacılığı Nedir, Nasıl Açılır?

internet bankaciligi

Teknolojinin artması, insanları birçok alanda yeni arayışlara doğru itmektedir. Bankacılıkta da artan ihtiyaçların daha etkin ve daha doğru bir şekilde karşılanabilmesi ve şubelerdeki yoğunlukları azaltmak amacı ile işlemlerin farklı alanlardan yapılması söz konusu olmaktadır.

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı, banka şubelerinden yaptığınız hemen hemen tüm işlemleri internet ortamında da tıpkı bir banka şubesi gibi yapabilmenizdir. Günümüzde tüm bankaların internet bankacılığı şubeleri mevcuttur.

İnternet Bankacılığını Açabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikle hangi bankanın ürününü kullanıyorsanız o bankanın internet bankacılığını kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu zaman anlamında da sizin için daha kısa sürmektedir. Hiçbir ürününü kullanmadığınız bir bankanın internet bankacılığını kullanabilmeniz için mutlaka bankanın şubesine gitmeniz gerekiyor.

Ancak örneğin bir bankanın kredi kartı müşterisi iseniz o bankanın internet bankacılığı şubesine girerek kredi kartı bilgileriniz ile anında şifre oluşturabiliyorsunuz. Anında şifreniz sizin aktif cep telefonunuza geliyor ve bu tek kullanımlık şifre oluyor. Bu şifre ile tek sefer de internet bankacılığına giriş yapabiliyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra sistem sizden bu geçici şifreyi değiştirmenizi talep ediyor ve o anda kalıcı şifrenizi oluşturabiliyorsunuz. İnternet Bankacılığı şifre açılışınız bu kadar kolay olmaktadır.

Birçok insan dijital işlemlerden korkmakta, şubelerin daha güvenli olduğunu düşünmektedirler, ancak şifreniz konusunda dikkatli olduğunuz takdirde internet bankacılığı sizin için her anlamda avantajlı olmaktadır. Eğer herhangi bir ürününü kullanmadığınız bir bankanın internet uygulamasını kullanmak istiyorsanız öncelikle o bankanın şubesine gitmeniz gerekiyor. Burada size bir hesap açılıyor ve bu hesap üzerinden internet bankacılığı tanımlamanız yapılıyor. Yine aynı şekilde öncelikle size tek kullanımlık bir şifre gönderiliyor ve giriş yaptıktan sonra kalıcı bir şifre ile bu şifreyi değiştirmeniz talep ediliyor.

İnternet Bankacılığı Ücretli mi?

İnternet Bankacılığı açmanız tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Ancak internet bankacılığından yapacağınız işlemlerde sizden ek ücretler talep edilebilir. Bu ücretlendirmeler bankadan bankaya değişmektedir. Ancak genellikle şubeden yapılan işlemlerde alınan masraflar kadar yüksek tutarlar olmuyor. Bu nedenle internet bankacılığı açtırmanız size hem vakit kazandırıyor hem de birçok masraftan kurtulmanızı sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Vadeli Hesap Nedir, Vadeli Hesap İle Nasıl Birikim Yapılır? başlıklı makalemizde vadeli hesap açma, vadeli hesap nasıl kullanılır ve vadeli hesap ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap