1. Ana Sayfa
 2. Yaşam-Ekonomi
 3. İpotek Harcı Nedir? İpotek Harcı Hesaplama

İpotek Harcı Nedir? İpotek Harcı Hesaplama

ipotek harci

İpotek Harcı Nedir? İpotek Harcı Hesaplama

Son yapılan değişiklikler ile ticari ilişkilerde, kredi çekimlerinde ipotek ve rehin işlemi gayrimenkul, işletme teçhizatı ve otomobillerin üzerinden gerçekleştirilmesinin önü açılmıştır. Bu sayede ticari ilişkilerde alacaklı olan tarafın ipotek hakkı bulunmuş olmaktadır. Özellikle gayrimenkullerin satışında bir harç oranı hesaplanmakta ve bu tutarda bir harç miktarının ödenmesi gerekmektedir. Tapu dairelerinde harç hesaplama yapılmakla birlikte bireyler yine aynı kuruma bu harcı ödeyerek işlemi tamamlamaktadır. İpotek için bireylerin yanında bulundurması gerek belgeler ise şunlardır:

 • Rehin veya ipotek verilecek taşınmazın tapusu,
 • Bireylerin kimlik aslı ve fotokopisi,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • Tüzel kişilere ait işlemlerde ise yetki belgesi mutlaka bulunması gereken belgelerdendir.

 

2018 Yılı İpotek Harcı Nedir?

İpotek, borçlunun alacaklı olan tarafa taşınmaz ve bazı taşınır malını teminat göstermesi şeklinde tanımlanmakta ve günümüzde otomobilden, makine, teçhizat ve gayrimenkuller ticari ilişkilerde ipotek yolu ile teminat gösterilmektedir. Teminat gösterme işlemi sırasında ise ödenen mali yükümlülüğe ipotek harcı denilmekle birlikte bu tutar 2014 yılında çıkan yasa ile geçerli olup 2018 yılı itibari ile:

 • İpotek için sağlanan borç tutarının binde 4,55’i kadar,
 • Gayrimenkulün ipoteği kaldırılarak yeni teminat eklenmesi durumunda borç tutarının binde 4,55’i,
 • İpotek derecelerinin değiştirilmesinde borç tutarının binde 2,27’si bir oran şeklinde hesaplanmaktadır.

Ayrıca iki tarafın da tacir olması durumunda ise ipotek işlemi için hesaplanan harçlar yüzde elli oranında uygulanmaktadır.

 

Tapu İpotek Harcı ve İpotek İşlemleri

Tarafların birinin taşınmazını teminat göstermesi ipotek yoluyla olmakla birlikte bu işlem sırasında Tapu Müdürlüğüne ödenen mali yükümlülüğe de tapu ipotek harcı denilmektedir ve tapu harç sorgulama da yine bu müdürlükten yapılmaktadır. Tapu ipotek harçları Maliye Bakanlığı’nca belirlenmekte olup borç tutarı üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Harç ödenmesi sonucunda ise alacaklı tarafın borçlu tarafın gayrimenkulü üzerinde birtakım hakları ortaya çıkmaktadır. Borçlunun borcunu ödemesi durumunda ise:

 • Alacaklı taraftan ipoteğin kaldırılması talep edilmelidir.
 • Alacaklı tarafın bunu reddetmesi ya da bu işlemden kaçması durumunda ise İcra İflas Kanunu gereği dava yolu ile talep gerçekleştirilir.
 • Dava kurulunun verdiği 15 gün içerisinde alacaklının ipoteği kaldırması gerekmektedir.
 • Alacaklı bu süre içinde ipoteği yine kaldırmazsa işlem mahkeme kararı ile yapılır.

İpoteği teminat gösteren kişi bu durumda tapu harcını kim öder sorusunun cevabı iken ipotek kaldırma işlemlerinde ise alacaklı tarafın bunu gerçekleştirmesi beklenmektedir.

 

Banka Kredisi ve İpotek Harcı

Yeni ev almak isteyen ya da krediye ihtiyacı olan bireylerin yeteri kadar teminatının bulunmadığı ya da gelir beyanının eksik kabul edildiği durumlarda gayrimenkulü teminat göstererek kredi çekme imkânı bulunmakta olup ipotek tapu üzerine konulmakta olup bu ödenmesi gereken bir harç tutarı bulunmaktadır. Bu harç tutarı ise harçlar kanunu içerisinde yer alan şartlara göre hesaplanmış oranlar üzerinden yapılmaktadır.

Kaynak: https://www.kredirehberin.com/

Bir önceki yazımız olan 1800 Günde Nasıl Emekli Olunur? 1800 Günde Emekli Olmanın Şartları başlıklı makalemizde 1800 gün emeklilik, 1800 günde emekli nasıl emekli olunur ve 1800 günde emekli nasıl olunur hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap