İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. İŞKUR Maaşları Neden Geç Ödeniyor?

İŞKUR Maaşları Neden Geç Ödeniyor?

iskur

Türkiye’nin önemli kurumlarından biri olan İŞKUR, ülkemizde pek çok işçinin iş bulmasına yardımcı oluyor. İnsanları iş sahibi yapan İŞKUR oldukça uzun senelerdir aktif olarak çalışıyor ve insanların işsizlik konusundaki mağduriyetlerini gideriyor. Önceleri de Almanya’ya işçi gönderme konusunda yetkili bir kurum olan İŞKUR, zamanla bu görevinden alınarak ‘aracı’ bir kurum olarak işine devam etmiştir.

Vatandaşları iş sahibi yapmalarının yanı sıra iş sahibi yapılan vatandaşların maaşlarının ödenmesini görevini de İŞKUR üstleniyor. Ancak kimi zaman vatandaşlar kurumun maaş ödeme takviminden şikayetçi olabilir. Halk arasında genel bir kanı olarak İŞKUR’un maaşları ay başında yatırdığı bilinmektedir. Fakat bu durum her zaman bu şekilde olmayabilir.

İŞKUR Maaşları Geç mi Yatırıyor?

Pek çok işsizi iş sahibi yapan kuruma doğrultulan eleştiriler de mevcut elbette. Bu eleştirilerden ilki de işkur’un kimi zaman maaşları geç yatırdığı yönünde. Normalde ay başında yatması gereken maaşların ay sonuna doğru yattığı İŞKUR’da kayıtlı çalışan vatandaşlarca belirtiliyor. Ayrıca maaş ödemeleri arasında herhangi bir düzgün süre olmadığı da belirtilenler arasında. Yani bir ay maaşı 20’sinde yatıran İŞKUR, öbür ay 28’inde yatırabiliyor. Bu durum da haliyle işkur tarafından iş sahibi yapılan kişiler arasında bir huzursuzluk yaratıyor. İnsanlar, İŞKUR’un bu gecikmeleri ve maaşlar arasında belirli bir zaman dilimi olmaması sebebiyle geçim sıkıntıları yaşadıklarından şikâyet ediyor. Benzer şekilde, İŞKUR’un bu düzensizlikleri sebebiyle borç para alarak yaşadıklarını da belirtiyorlar. Peki İşkur’un maaşları geç ödemesinin herhangi bir sebebi var mı? Yoksa bu uygulamalar keyfi şekilde mi yapılıyor?

İŞKUR Maaşları Neden Geç Yatırıyor?

İŞKUR’un düzenlemelerinin anlatıldığı yönetmeliğe bakıldığında aslında maaşların zamanında yattığı belirtiliyor. Yönetmelikte yazan kısımda İŞKUR’un maaşları ayın 20’sine kadar yatırma hakkı olduğundan bahsediliyor. Aynı maddede, İŞKUR’un maaşları ayın 20’si ile ay sonuna kadar geçen süre zarfı içinde ödemesi gerektiği zorunluluğu da bulunuyor.

Durum böyle olunca İŞKUR’un maaşları geç yatırdığını söylemek zor. Aslında yasaya göre İŞKUR maaşları belirli bir yönetmeliğe göre yatırıyor ve bu yönetmelikte ‘Maaşlar ay başı yatar’ diye bir madde de bulunmuyor. Dolayısıyla yasaya bakıldığında bir ay içinde herhangi bir günde İŞKUR’un maaşları yatırması gerektiği belirtiliyor. Ancak bu tarihlerin aydan aya değişmesi vatandaşı zor duruma sokuyor. Belirli ödemeleri, kredileri olan çalışanlar için bu durum elbette zorlayıcı.

Ancak hukuki olarak bakıldığı zaman İŞKUR’un maaş yatırma uygulamasının keyfi olmadığı görülmektedir. Dolayısıyla İŞKUR’un maaşları neden geç yatırdığı sorusunun cevabı ‘hukuki olarak bir ay boyunca yatırabilme vaktinin’ olmasıdır.

Kaynak: https://piyasaanketi.com/iskur-maaslari/

Bir önceki yazımız olan Demirdöküm Kombi Servis Kadıköy başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap