1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

issizlik maasi

Günümüzde pek çok insan farklı iş sektörlerini denemektedir. Artan harcamalarını karşılamak ve ailesinin maddi durumuna katkıda bulunmak isteyen insanlar iş yerleri ile anlaşamamaları durumunda ayrılarak işsizlik maaşına yönelmektedir. Fakat işsizlik maaşının alınması ile ilgili belirli şartların oluşması ve taşınması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

İşsizlik Maaşı oranları her sene farklılık göstermektedir. Vatandaşlar iş yerlerinden ayrıldıktan sonra genellikle ne kadar işsizlik maaşı alacaklarını merak etmektedir. İşsizlik maaşları asgari ücrete oranlanarak verilmektedir ve yaklaşık olarak en düşük miktarı 805 TL en yüksek miktarı ise 1623 TL’dir. İşsizlik maaşları çalışanların son 4 ayda almış oldukları brüt maaşın %40’ı olarak hesaplanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

 İşsizlik maaşı devlet tarafından herhangi bir geliri olmayan ve muhtaç kişilere yönelik iş buluncaya dek ödenen bir destektir. İşsizlik maaşı alabilmek için işveren tarafından işten çıkarılmanız gerekmektedir. Kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız durumunda işsizlik maaşından faydalanamamaktasınız. Bunun yanı sıra iş yerinizde meydana gelen iflas ve iş kaybı olayları ile ilgili olarak da işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta iş yerinizde yaklaşık olarak 120 gün prim ödeyerek çalışmış olmanızdır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvuruları İşkur şubeleri üzerinden yapılabileceği gibi işkur resmi internet sitesi üzerinden de yapılmaktadır. Bu başvurularda sizlerden bazı bilgi ve belgeler talep edilmektedir. Bu bilgi ve belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde temin etmeniz sizler için büyük avantaj sağlayacaktır.               Belirtmiş olduğumuz şartları yerine getirdiğiniz takdirde başvurunuz değerlendirilerek olumlu olarak sonuçlandırılacaktır. Yine başvurularınızı internet sitesinden ya da İşkur şubeleri aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kış Tatili İçin En İyi Tatil Yerleri başlıklı makalemizde kış tatili için en iyi tatil yerleri, kışın nerede tatil yapılır ve kışın tatil yapılacak iller hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap