1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. Kabaran Saçlar İçin Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kabaran Saçlar İçin Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

kabaran sac

Şüphesiz ki her kadın için bakım saçlarda başlar. Kadın erkek herkesin saç yapısı farklıdır dolayısı ile saç bakımları da farklılıklar içerir. Kıvırcık, düz, dalgalı… Herkesin hayali hacimli ve dolgun yapıdaki saçlardır. Kabaran saçlarla başı dertte olan herkes için derlediğimiz makalemizde küçük ipuçları ile harika saçlara sahip olacaksınız!

Öncelikle belirtmek gerekirse saçlarda kabarmanın sebebi nem ihtiyacıdır, nemden yoksun kalmış saçlar kurur ve yıpranır. Kabaran saç bakımı için dikkat etmeniz gereken şeylere geçelim:

-Saç kurutma makineleri saç yapısındaki nemi sömüren araçlardır. Bu sebeple kurumaya yol açan etmenlerin başında yer alır. Mümkünse saçlardaki nemi korumak için saçlar kendi kendine kurutulmalıdır.

-Saçları kurutan diğer bir etmen ise kullandığımız yastık kılıflarıdır. Evet, yanlış duymadınız yastık kılıfları! Pamuklu yastık kılıflarının saçlardaki nemi yok ettiği bilinen bir gerçektir. Yatmadan önce saçlara sarılacak ipek bir eşarp ile saçlara nem hapsolarak kurumayı önler.

-Duş rutinlerini değiştirmekte saç bakımı için atılacak güzel bir adım olacaktır. Şampuan tercih ederken, sülfatsız ve gliserinsiz olanların kullanılması ile saçların nemi yine korunacaktır. Çünkü sülfat maddesi içerik itibari ile kurutucudur. Gliserin ise saçları dıştan içe sarar ve dış etkenlere karşı korur.

-Alkol kullanıyorsanız dikkat! Alkol kullanımı ve alkol içerikli saç bakım ürünleri saç sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Saç bakımı yaparken alkol içeriği olmayan ürünlerin seçilmesine dikkat edilmesi kabaran saç sorununu çözecektir.

-Saçlarınızı banyodan sonra kuruturken havlu ile kurutmak saç şeklini bozar ve kabarmaya neden olur. Duş sonrası saçların suyu iyice sıkılmalı ve doğal haline bırakarak kuruması sağlanmalıdır.

-Saç bakım maskeleri kabaran saçları önlemek için üretilmiş biçilmiş kaftanlardır. En az hafta da bir kez saç bakım maskesi uygulayarak, saçları rüzgar gibi kurutan dış etmenlere karşı koruyabiliriz. (Ayrıca, saç bakım maskeleri ile saçlar çok daha kolay şekil almaktadır. )

-Saç serumları saçları canlandırır ve tazeler. Mutlaka yanınızda bir adet saç serumu bulundurun. Dipten uca serum sıkarak yedirilen saç serumları, kabaran saçlara hacim verir. Fakat saç serumları saçlarda yağlanmaya sebep olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

-Temiz bir maskara fırçası ile saçları tutamlara ayırın ve taramak sureti ile düzeltin. Büyük ağızlı fırçalar kullanmaktan kaçının.

-Uyumadan önce duş sonrası saçlarınızı burun ve topuz haline getirin. Sabaha sakin ve ipek gibi saçlarla günaydın demek için…

-El kremleri yardımı ile gün içinde kabaran saçları sakinleştirebilirsin. El kremini ellerinle yedir ve elektrikli saçlarına uygula böylece saçlarını anlık olarak da olsa kabarmaktan kurtarabilirsin.

-Yüksek ısıya maruz kalan saçlar kurur, yıpranır ve dolayısı ile kurur. Bu sebeple elektrikli saç şekillendiriciler kullanırken dikkatli olmak gereklidir. Bu ürünleri piyasada alırken seramik koruyucu özelliği olanlar tercih edilmeli böylece saçların yıpranmasını bir nebzede olsa azaltmış oluruz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Hassas Cilt Bakımı Önerileri başlıklı makalemizde bakım ürünleri, bakımlı olmak ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap