İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?
 3. Kardeş Kıskançlığı Nedir, Nasıl Önlenir, Çocuklara Nasıl Davranmak Gerekir?

Kardeş Kıskançlığı Nedir, Nasıl Önlenir, Çocuklara Nasıl Davranmak Gerekir?

kardes kiskancligi

Kardeş kıskançlığı anne babaların en çok zorlandıkları ve çaresiz kaldıkları anlardan biridir. Kardeş kıskançlığına neden olan durumlar içinde pek çok nedenler sıralanabilir. Bu kıskançlığın en temel nedeni aileye yeni katılan yeni bireyi anne baba ile paylaşamama duygusudur. Bir anda evin tek hakimi ve göz bebeği olan çocuğunuzun tahtını kardeşi ile bile olsa paylaşması onu korkutacak ve kaygılandıracaktır.

Kardeş kıskançlığı konusunda en temel etken çok sevilen ve paylaşılmak istenmeyen anne babanın sevgisini başka biriyle paylaşmak istememektir. Duruma empati olarak yaklaşırsak kendi açımızdan çok sevdiğimiz birini ya da bir şeyi düşünelim. Kaybetme duygusu hemen devreye girecek ve bu korkunç duygu tüm benliğimizi saracaktır. Çocuğumuz içinde öyledir. Özellikle büyük çocuklarda görülen bu durum yeni kardeşin sonradan aileye katılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Büyük olan çocukta bu durum eğer önlem alınmazsa ileride ciddi boyutlara da ulaşabilir. Bunun önlemenin yolu olarak bu konuda dikkatli davranmalı ve sabırlı olmalısınız. Yeni kardeşi olan çocuğun psikolojisi ışığında yapılması gerekenleri öğreneceğiz.

 

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları

Dünyaya yeni katılan yeni bir kardeşin varlığı bazı çocuklarda kendine dert arkadaşı ve oyun arkadaşı olarak mutluluk belirtisi olurken bazı çocuklarda aynı etkiyi yapmaz. Yeni kardeşin dünyaya katılması bazı çocuklarda aşırı kıskançlığa sebep olur ve beraberinde birtakım davranış bozukluklarını da getirebilir. Bu davranış bozuklukları kardeş kıskançlığı belirtileridir ki bunlar aşırı kaygı, hırçınlık, agresiflik, sürekli saldırgan olma durumu, ileri boyutlarda altını ıslatma, tırnak yeme gibi pek çok sorun olabilir. Kardeş kıskançlığı ve çözüm yolları olarak sizlere bilgilerimizin ışığında bilgilendirme yapmaya çalışalım. Kardeşi olan çocuğa nasıl davranılmalı?

 • Kardeş kıskançlığının ilk aşamalarda normal bir duygu olduğunu önce kendimiz kabullenmeliyiz. Bu duygunun normal olabileceğini ve çocuğumuzu çok iyi anladığımızı ona belirterek onu rahatlatabiliriz.
 • Kıskançlığa neden olan sorunları çok büyütmeyerek etkili çözüm yolları için çocuklarımıza yardımcı olamaya çalışalım. Sorunun nedenini anlayarak tarafsız olarak her iki çocuğu da dinlemeye özen gösterelim.
 • Çocuğumuza ne kadar değer verdiğimizi ve kim olursa olsun onun yerinin farklı olduğunu ve sevgisinin başka bir şey ile azalmayacağını ona her fırsatta söyleyelim.
 • Yeni doğan kardeşe karşı çocuğumuzla birlikte hareket edelim. Örneğin bezini değiştirirken, mamasını yedirirken büyük kardeşten yardım istenebilir.
 • Çok aşırı kıskançlık durumlarında, sinir nöbetlerinde sakinleşmelerini bekleyelim. Sinirler yatışana kadar farklı odalara çocuklarınızı gönderebilirsiniz. Sakinleştiklerinde sakin bir şekilde onları dinleyelim.
 • Kriz ortamı olmadan önce onlarla yapacağımız sakin bir zamanda bir yapılan bir paylaşım etkili olabilir. Çocuklarımıza sinirlendiklerinde öfke kontrolü sağlamaları konusunda neler yapabileceklerini anlatmak kriz sonrasında bir reçete olarak etkili olabilir.
 • Sorunlar hala devam ediyorsa yetkili bir uzmana danışarak bu konuda yardım alabiliriz.

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Kardeşler arası kıskançlığı önlemek için yukarıda saydığımız bilgilere ek olarak kardeş kıskançlığı nasıl önlenir konusunda şunları önerebiliriz:

 • Kardeşler arası kıskançlığın nedenleri önce iyice anlaşılmalıdır. Bu kıskançlık tek taraflı mı yoksa her iki taraftan mı kaynaklanıyor iyi anlaşılmalıdır. İki taraflıysa sorun kardeşler arasında bir süre sonra kendiliğinden çözülür. Bizim müdahale etmemiz sorunu azaltmanın aksine sorunun daha da büyümesine neden olabilir. Bu konuda kendimizi geri çekerek olaylara çok ciddi bir şey yoksa karışmamak daha doğru olur. Vurma, saldırma gibi zarar verme durumlarında müdahale edilebilir. Bunun dışında karışmamak en doğrusudur.
 • Tarafsız olun. Kardeş kavgasında taraf tutmak sorunu çığ gibi büyütür. Hiç bir çocuk anne babasının kardeşi de olsa kendinden başkasının tarafını tutmasını istemez. Bu konuda haklı da olsa tarafsız davranmak en doğrusudur. Haksız olan tarafa uygun zamanda yaptığı yanlış uygun bir şekilde anlatılabilir.
 • Çocuklarınızın hepsiyle kaliteli vakit geçirmek onların size olan ihtiyaçlarında doyum hissini vereceği için çocuklarınızla etkili vakit geçirmek önemlidir. Yaş gurubuna göre uygun etkinlikler yaparak onlara değer duygusunu yoğunlaştırabilirsiniz.
 • Onlara ne kadar değer verdiğiniz ve sevdiğinizi her fırsatta onlara söyleyebilirsiniz.
 • Anne baba olarak adaletli davranmak ve çocuklarınız arasında her konuda eşitliği yaş ve cinsiyet ayrımı yapmadan sağlamak kıskançlığı azaltabilir.

Son olarak anne baba olarak rol model olarak aranızdaki ilişkiyi en iyi derece yansıtmanız nasıl davranacakları konusunda onlara rehberlik edebilir.

 

Bir önceki yazımız olan YKS Edebiyat Nasıl Çalışılmalıdır? TYT-AYT En İyi Edebiyat Çalışma Yöntemleri başlıklı makalemizde ayt edebiyat çalışma yöntemleri, tyt edebiyat çalışma yöntemleri ve yks edebiyat çalışma yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap