İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Kare (#) İşareti Nasıl Yapılır?

Kare (#) İşareti Nasıl Yapılır?

Kare İşareti Nasıl Yapılır

Kare işareti Nasıl Yapılır? Ya da bir diğer adı olan Diyez İşareti Nasıl yapılır? Bu yazı dizinini okuduktan sonra, bu işareti kolayca yapabilecek.

İnternet dünyası ile içli dışlı olanların çok iyi bildiği hashtag ve bilinen diğer adları kare, diyez işareti; özellikle sosyal paylaşım sitesi olan twitter ardından kullanımı yaygın bir hal aldı. Twitter sosyal paylaşım sitesinin ardından, Instagram ve Facebook gibi servislerin de etkin kullanım alanına girdikten kare işaretini hayatımızda daha sık görmeye başladık.

Masaüstü, laptop, notebook kullanan kişiler kare işaretini bilmiyorsa, birkaç alıştırmadan sonra kare simgesini yapmayı öğrenecek ve birkaç pratiğin ardından daha kolay alışabileceklerdir.

Kare işaretini yapmak için önce [ALT Gr + 3] tuş ikilemesini sırasıyla takip etmeliler. Klavyenin üst bölümünde yer alan numaralardan her biri üzerinde yapılması amaçlanan simgeleri gösterir. Bu alanda yer alan 3 harfinin # diye yani kare simgelediğini görebilecektir. Buradaki numaralar üzerindeki her simge aynı zamanda bu harfler yardımıyla yapılır. Bu işaretlerin hiç biri tek tuş ile yapılmaz. Hemen hemen tüm klavyelerde kare simgesi 3’ün yanında yer alır.

Kare işaretini yapmanın başka bir yöntemleri daha bulunur. # işaretini yapmak için diğer yöntem [CTRL + ALT + 3] üçlemesini izlemek yeterli olacaktır. Yukarda yer alan bilgiler doğrultusunda kare işaretini yapmakta başarısız olduğunuzda bu yolu izleyebilirsiniz.

Klavyeniz bozuk ya da bu harfler basmıyorsa kare simgesini yapmanın bir başka yöntemi daha bulunuyor. Bu klavyede Kontrol düğmesinin solunda yer alan Ü- Sçnk alanına tıklayın. Burada açılan pencerede beşinci sırada kare simgesini bulabilirsiniz.

Eğer klavyeniz yok ya da tuşların çoğu bozuksa, sanal klavyeye Windows> Start Menu > Windows Erişim Kolaylığı alanından ulaşabilirsiniz.

Kare işaretini yapmanın yöntemini bilgisayar kullanıcı için belirttik. Peki kare işareti telefonda nasıl yapılır? İşte cevabı

Kare İşareti Nasıl Yapılır

Kare İşareti Telefonda Nasıl Yapılır?

Kare işareti telefonda nasıl yapılır? Kare işaretini telefon kullanıcılarının yapması, bilgisayarda yapmaktan daha basittir. Kare işaretini yapmak istediğiniz bölüme geçin. Burada mobil işletim sistemli telefonunuz ya da tabletinizde boşluğa yazı alan kısmına dokunun. Klavye ekranınızın sol alt bölümünde bulunan özel karakter butonuna (Genelde burada !#1 harfleri yer almaktadır) dokunun, daha sonra alanda # sembolünü göreceksiniz. Eğer diğer işaretleri görüyor ancak kare işaretini görmüyorsanız, sol alt kısımda yer alan ½ alanına tıklayın. Aradığınız kare işaretini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sosyal medyada başına kare koyarak yazdığınız kelimeler ile sizden başka bu kelimeye kare yani hashtag kullanarak yapılan paylaşımları görebilirsiniz. Twitter, Instagram ve Facebook gibi dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitelerinde kare işaretini bu şekilde kullanabilirsiniz.

Kare İşareti Anlamı Nedir?

Kare işaretin bir diğer adına diyez olarak adlandırılsa bile müzik terimindeki diyez ile birebir aynı anlamda değildir. Yalnızca çağrışım yaptığı için, diyez olarak kullanılabilir. Müzik işareti olan diyezde hashtag işaretinden farklı olarak dikey çizgiler hafif eğilimli değil doğrudan dik gelir.

Burada bahsettiğimiz hashtag (#) simgesi cümlelerin konuları, anahtar kelimeleri kategorize etmek adına kullanılır. Hashtag bir yazının başında, sonunda ya da ortasında kullanılabilir. Profilinizde yer alan gizlilik bölümlerinde paylaşımlarınız herkese açık değilse hashtag simgeleriniz ile yazdığınız tartışma, araştırma vb. konularını başkaları göremez.

Kare işareti ilk olarak 12 ila 14. Yüzyıllar arasında Latin diline dayandığı tahmin ediliyor. 1980 yıllarında ise Bilgisayar yazılım sisteminde kullanılmaya başlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Adobe Flash Player Engellendi Hatası Çözümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap