1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Katılım Hesabı Nasıl Açılır? Hangi Bankalarda Açılabilir?

Katılım Hesabı Nasıl Açılır? Hangi Bankalarda Açılabilir?

turk parasi

Katılım hesabı genellikle en az 32 günlük süre ile açılan bankanın hem karına hem de zararına ortak olmanın kabul edilmesiyle birlikte vade sonunda bankanın elde ettiği karı müşterileri ile paylaşması esasına dayanıyor. Katılım hesabı açtıran kişilerin aylık ne kadar kazanç sağlayacağı da bilinmiyor. Katılım hesabı açtırmak isteyen kişiler farklı şekillerde katılım hesabı açtırabiliyor. Bu yöntemler arasında ilk akla gelen yöntem olarak en yakın katılım bankasına müşteriler kimlikleriyle birlikte giderek katılım hesabı açtırma talebinde bulunabiliyor.

Bu yöntem dışında internet bankacılığını kullanan müşteriler e-katılım adı altında yine katılım hesabı açtırma işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu yöntem dışında katılım bankalarının mobil uygulamalarını telefonlarına indiren kullanıcılar da bankanın uygulaması üzerinden gerekli bilgileri ve ne kadar süre katılım hesabı açtırmak istedikleri belirterek kısa sürede hesaplarını aktif hale getirebiliyor.

Katılım Hesabını Hangi Bankalar Açıyor?

Katılım hesabı açmak isteyen kişilerin aslında fazla bir tercihi bulunmuyor. Müşterilerine katılım hesabı açan bankalar arasında; Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Albaraka Türk, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası yer alıyor. Bu bankalara gidilmesi, internet bankacılığı ile iletişime geçilmesi ya da bankaların mobil uygulamaları vasıtasıyla katılım hesabı açtıkları biliniyor.

Katılım Hesaplarının Genel Özellikleri

Katılım hesabı banka ile banka müşterilerinin kar ve zarar ortaklığında bulunması anlayışına dayanıyor. Katılım hesabı ile müşteriler tabiri caizse faizsiz bankacılık hizmetinden yararlanabiliyor. Katılım hesabı açtırmak isteyen kişiler; Türk Lirası, Dolar, Euro ve diğer ülkeler ait yabancı para birimlerini katılım hesaplarına yatırabiliyor. Katılım hesabına para yatıran kullanıcılar bir aylık, üç aylık, altı aylık ve on iki aylık vade seçenekleri ile katılım hesaplarına para yatırabiliyor.

Katılım Hesabına Müşteriler Ne Zaman Para Yatırabilir?

Katılım hesabına müşteriler istedikleri zaman para yatıramıyor. Çünkü yatırılan para belirli vade aralıklarında yatırıldığı için günü gelmeden müşterilerin bankada bulunan katılım hesapları üzerine para ekleme hakları bulunmuyor. Bunun için katılım bankacılığına para yatırmayı tercih eden müşterilerin vade gününde para yatırma ve para çekme hakları olduğuna dikkat etmeleri gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencileri İçin Ek İş Fikirleri başlıklı makalemizde üniversite ek iş fikirleri, üniversite iş fikirleri ve üniversitede ne iş yapılabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap